• Güncel
  • Haberler
Ana Sayfa Güncel Haberler Medya patronu suçlanamaz mı?

Medya patronu suçlanamaz mı?

-

Soma’da 2014’de yaşanan faciada madeni işleten şirketin sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı hemen tutuklandı ama Siirt’te yaşanan maden faciasında sadece işletme müdürü tutuklandı.

Soma faciasında madeni işleten Soma Maden İşletmeleri AŞ’nin sahibi Alp Gürkan ile Yönetim Kurulu Başkanı oğlu Can Gürkan hatırlarsanız hemen gözaltına alındı ve tutuklandı. Alp Gürkan’ın halen tutuklu yargılaması sürüyor. Şirket sahibi Alp Gürkan ise tutuksuz yargılanıyor.

Siirt’te Bakır Madenini işleten şirket Ciner Grubuna bağlı Park Elektrik A.Ş.
Bu şirketin işlettiği açık bakır madeni ocağında 6 işçinin cenazeleri toprak altından çıkartılırken toprak altında kalan 10 işçiyi kurtarma faaliyetleri de devam ediyor. İşçiler bu madende iki hafta önce de kaza meydana geldiğini ve bir işçinin hayatını kaybettiğini söylüyor ve şirketi ihmal nedeniyle suçluyorlar.

Şimdi gelelim konumuza Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden kazası faciasında sorumlulukları olduğu gerekçesi ile Şirket sahibi tutuksuz ve Yönetim Kurulu Başkanı tutuklu yargılanıyorsa Siirt’teki maden faciasında şirket ve bağlı olduğu gurubun sahibi Turgay Ciner neden gözaltına alınmıyor ve yargı karşısına çıkarılmıyor?
Ciner Grubuna bağlı Park Elektrik AŞ sahibi Turgay Ciner ünlü bir medya patronu olduğu için mi; ne gözaltına alındı, ne de tutuklandı?
Medya patronu olunca hukuken cezai soruşturma konusunda dokunulmazlığı mı var?

- Reklam -

Habertürk Televizyonu, Habertürk Gazetesi, Show TV, Bloomberg HT TV’nin de sahibi olan Turgay Ciner savcılığa sevk edilen sorumlular arasında neden yer almıyor?

Bu nasıl hukuk, bu nasıl çifte standart?

Soma faciasında maden ocağını aniden yer altı suyu basarken, Siirt’te açık kazı yapılan maden ocağında kaza toprak kayması nedeniyle meydana geldi.
Yani açık sahada aşırı yağış altında işçileri “daha fazla maden çıkaracağım” diye çalıştırırsanız “kaza geliyorum” demez mi?

Sonuçta 16 işçinin değil tek bir işçinin dahi hayatını kaybetmesinde maden ocaklarını işleten şirketlerin sahiplerini savcılar sorumlu tutup gözaltına alarak mahkemelere sevk ediyorlarsa, Siirt’te neden bu uygulama yapılmadı diye dikkat çekmek de medya olarak görevimizdir.
İster medya sahibi, ister başka şirketlerin sahibi olsun yani kim olursa olsun yargı karşısında eşit muamele görmeli ve hiç kimseye medya sahibi diye ayrıcalık yapılmamalıdır.

- Reklam -
Orhan Uğuroğlu
Orhan Uğuroğluhttps://sonsoz.com.tr
1969 yılında Yeni Tanin Gazetesinde 10 yıl, 1981'de Haldun Simavi'nin Günaydın Gazetesinde 10 yıl, 1990'dan 2005'e kadar Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star'da, 2014 Ekim'den beri Sonsöz'de...

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz