Nedenleri basit: Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizlerin artırılmasına karşı olduğunu tekrarladı. “Ekonomideki kısa süreli manipülasyonlarla, faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum” diyen Cumhurbaşkanına karşı Merkez Bankası “yok, öyle değil faizleri artırmak zorundayız” mı diyecek?

İkincisi; Kalkınma Bakanlığı’nın 8 Aralık 2017 tarihli ekonomideki gelişmeler raporunda, 2017 Aralık ayı Merkez Bankası (MB) gösterge faiz oranları tablosundaki, bir gecelik borç alma faiz oranı yüzde 7.25, bir gecelik borç verme faiz oranı da 9.25 olarak kapatılmış. Yani hiçbir değişiklik olmayacak gibi 2017 faiz oranları tabloları daha ay bitmeden, MB toplantısı yapılmadan doldurulmuş.
Bu, bakanlığın MB’ye bir göndermesi midir yoksa bu tabloları düzenleyenleri hatası mıdır (ya da öngörüsü müdür) bilinmez ama bir yandan Cumhurbaşkanın anti faiz söylemleri, diğer yanda Bakanlığın bu rakamları karşında MB’nin faizle oynaması mümkün gözükmüyor.
Daha önce de belirttik. “MB şaşırma, faizleri artıma”” korosunun güçlü sesleri karşısında MB’nin yapacak fazla bir şey yok ve “güçlü büyüme var ama aşırı oynaklıkta gerek görüldüğü hallerde müdahale yapılacak” gerekçeleriyle faiz artırım konusu geçiştirecek, bazı borçlanma faizleriyle oynayacak.
MB politikalarında bağımsızdır derseniz, o kağıt üzerinde kaldı.
******
Kılıçdaroğlu’nun altınları var mı?
CHP’liler kendi Genel Başkanlarının mal varlığını soruşturmak için önerge vermişler. Gerek yoktu, Kılıçdaroğlu açıklar, merak eden araştırır. Amaç diğer genel başkanları sıkıştırmaksa, biz bu filmi 1990’lı yıllarda görmüştük.
O dönemde yaşanan Tansu Çiller/ Mesut Yılmaz polemiklerinde konu bir anda mal varlıklarına gelmişti. İş kızışınca komisyonlar kurulmuş, tüm genel başkanların mal varlığını soruşturmaya başlanmış, Çiller’in gayrimenkulleri, Ecevit’in bir gümüş tepsisi, Erbakan’ın 140 kilo altını olduğu ortaya çıkmıştı.
Kılıçdaroğlu’nun da bu kadar altını çıksa ve “Sevgili Erdoğan’ın sözünü dinledim, tüm yatırımlarımı altına çevirdim” dese AKP’lilerin tepkisi ne olur acaba?
******
Gakkoşlara golf yakışır
Dubai merkezli bir firma, uzun süredir Elazığ’a yatırım plânlıyor. Üniversiteden hastanelere, yaşlı bakım evlerinden turizme kadar entegre bir proje ile bir milyar dolarlık yatırım hedefleniyor. Proje kapsamında golf sahaları da açılacakmış.
O zaman Gakkoşlar şimdiden golf dersleri almaya başlasınlar. Gakkoşların, yerel giysilerinin simgesi olan sekiz köşeli şapkalarıyla halay yerine golf oyunlar artık.
***
Cumhurbaşkanı muhbirleri nerede?
Rusya Devlet Başkanı Putin Ankara’ya geldi. Görüşmeler sürerken, basın toplantısı yapılacak salona büyük bir masa çıkarılmış, iki sandalye ve bir kalem koymuşlar. S-400 füzeleri alım, anlaşması imzalanacak diye beklenirken masa basın toplantısı öncesinde aniden kaldırılmış.
Bunu Putin’i izleyen Rus muhabirlerden hem de fotoğraflı öğreniyoruz. Peki, bizim basın nerede? Sadece söyleneni yazmakla görevli olduklarından külliyenin bahçesinde çay içiyorlardı herhalde. Eski dönemler olsaydı bu tür haberleri atlamak gazetecilik mesleği için utanç sayılırdı. Böylesine önemli bir görüşmede, biz bu ve benzeri haberleri görmesek ve gözümüzün önündeki bu olayı Rus basınından okusak; “atlatma” haberlerin piri olan gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü sevgili Orhan Uğuroğlu abimiz ne derdi acaba? Kesin kapıyı gösterirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz