MB faiz lobisine yenilmedi

73

“Merkez Bankası ana faizleri arttırmayacak, yan faizlerle oynayacak” diye yazmıştık, aynen öyle oldu. Banka ana faiz oranlarını değiştirmedi, sadece piyasaya verdiği borçlanmalardaki faizi binde 50 oranında artırarak 12.75’e çıkardı. Bu kadar.

Faiz oranlarının değişmediğinin açıklanmasıyla beklendiği gibi döviz kurlarında ani oynamalar başladı, dolar, 3.90’lara, avro 4.60’lara çıktı ama kısa sürede gevşedi.
Bundan sonra ne olur? MB’nin elinde sınırlı ancak etkili araçlar var. Dünya piyasaları Noel tatiline giriyor. Ocak ayı başına kadar sınırlı işlemler yapılır tabii çok önemli bir gelişme olmazsa. Yeni yılla birlikte dengeler yeniden kurulur.
Yüksek enflasyon karşısında yerli yabancı tüm finans kesimi faizleri artıracağı konusunda MB’yi baskı altına almıştı. Buna karşın yüzde 11.1 gelen büyüme ve. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekonomi danışmanları “yüksek faiz/enflasyon” uyarıları faiz artışını belirsizliğe sokmuştu.
Böylece, biz de belirtmiştik, MB, “gereğinde gereğinin yapılacak” uyarısıyla 2017 faiz konusunu kapattı. Sonuçta MB faiz lobisine yenilmedi, bekle gör politikasına geçti
***
Benzine her gün zam yaparsan…
Türkiye’deki otomobil sayısı, geçen Ekim ayı sonu itibarıyla 12 milyona yaklaştı. Yakıt tercihinde LPG’ye, yani otogaza ilgi de bir o kadar artıyor. Otomobillerin yüzde 38’li LPG, yüzde 35’i dizel, yüzde 26’si da benzinli.
2004 yılında sadece 793 bin olan otogazlı araç sayısı bugün 5,5 kat artarak 4,5 milyon adete çıkmış. Son dört yılda 500 binden fazla otomobil otogazlı sisteme dönüştürülmüş. Sadece bu yılın ilk on ayında otogazlı sisteme dönüştürülen otomobil sayısı 148,5 bin adet. Benzinliye göre otogazda litrede iki lira fark var ve otogazlı otomobiller neredeyse yarı yara daha ucuz doluyor. Aracı otogazlı sisteme çevirmek için ortalama bin 500 lira ödeniyor. Böylece kaba hesapla dönüşümlü bir araç altı ay içinde kendini amorti ediyor ve ucuz yakıta geçiyor.
Şunu belirtelim; akaryakıt ürünlerine zamlar yaparak bütçe geliri elde edilmek istenirken otogaza dönüşle bu gelirler giderek düşüyor, otogazlı sistemleri ithal etmek için de dünya kadar döviz kullanıyor. Yakında fiyat artırımı ve ithalat vergilerliye otogaz sektörüne düzenlemeler gelir, buradaki “kaçaklar” sisteme alınır. Dahası kapalı büyük otoparklara otogazlı araç girişi yasak. Peki, bu kadar araç nereye park ediliyor?
***
Para için sağlık gidiyor
Türkiye’de, “fikren çalışanlar” olarak tanımlanan “beyaz yakalılar” arasında (mavi yakalılar da fiziken çalışanlar) araştırma yapılmış. Sonuçlara göre, bunların yüzde 80’ı öğün atlıyor, üçte biri hafta içinde yedi saatten az uyuyor, sabahları pastane ürünleri, öğleleri fast food yiyor. Öğün atlayanların ortak gerekçeleri, zamansızlık ve yüksek iş temposu. Günde ortalama 9 saat çalışıyorlar, fiziksel faaliyette bulunmuyorlar, şişmanlık, obezite en büyük şikayet konuları.
Deneyimler gösteriyor ki, çok çalışarak, yemeden içmeden fedakarlık yaparak bir yere varılmıyor. Patronun gözüne gireceğiz, zam, prim, kıdem, tayin, unvan alacağız diye bir bakarsınız 50 yaşına varmadan doktor kapılarında sürünmeye başlamışsınız.
Bu arkadaşlara tavsiyemiz, işlerinizi iyi planlayın, çalışma ortamlarında ve gün içinde en az yarım saati kendinize ama tek başınıza geçireceğiniz zaman ayırın. Bu sürede mümkünse telefonunuz kapatın, iş arkadaşlarından uzak durun, eğer imkan varsa öğle saatlerinde İsmet Paşa gibi biraz uyuyun.
Eskilerin bir sözü vardır: İnsanlar gençken para kazanmak için sağlıklarını, yaşlıyken sağlıklarını kazanmak için paralarını harcarlar. Para için sağlığınızı genç yaşta heba etmeyin. Sonra çok pişman olursunuz.