Maske takalım virüsü yenelim

0
62

İnsanlığın üzerine karabasan gibi çöken corona denen belayı hep birlikte yaşıyoruz. Gözle göremediğimiz nerede olduğunu bilmediğimiz bir virüsle karşı karşıyayız. Tüm dünya bu illetin pençesinden kurtulmaya çalışıyor.


Göremediğimiz bir şeyle mücadele etmek doğal olarak hiç de kolay değil.Bu illetle mücadelenin en etkin yolu da belleklerimize kazındığı gibi “Maske-Fiziksel mesafe ve hijyen” ama ne yazık ki millet olarak bu kurallara uyduğumuz pek söylenemez.
Uzmanlar maske takmanın hastalığın hafif atlatılmasının yanında aşılanmış gibi antikor geliştirmesini sağladığını belirtiyorlar. Maske bu kadar hayati önem taşırken ,neden hala maske takmamakta ısrar ediyoruz bir türlü anlamış değilim. Ölümcül hastalığı yok sayıyoruz. Çok tehlikeli bir dönemdeyiz.Virüs ülke genelinde yeniden artışa geçmiş durumda, hep birlikte tehlikenin eşiğindeyiz. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil ve olmayacak da. Kendimizi, ailemizi, sevdiklerimizi , çevremizi kollamak ve korumak zorundayız. Salgın henüz bitmiş değil sıkıntının bilincinde olmalıyız. Ülke olarak yaşadığımız kısıtlamaların geri gelmesini istemiyorsak kısıtlamayı öncelikle kendimiz yapmalıyız.


Maske takan kişilerin virüse yakalansa bile hastalığı daha hafif şekilde atlattığına dikkat çeken Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Servisi İdari ve Eğitim sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Akdağ maske takmanın pasif bir bağışıklık yapıp sanki aşılama yapılmış gibi vücuda küçük küçük dozlarda defalarca virüs girişi olduğu için antikor geliştirilmesini sağlayabildiğini belirterek maske takmanın önemini şu sözlerle vurguluyor.

- Reklam -


“Gerçekten de maske takmak; pasif bir bağışıklık yapıp sanki aşılama yapılmış gibi vücuda küçük küçük dozlarda defalarca virüs girişi olduğu için antikor geliştirilmesini sağlayabiliyor. Son yapılan çalışmalar da bunu gösteriyor. Örneğin neden bu virüs yoğun bakımdaki doktorlarda daha ağır seyrediyor? Çünkü virüs yükünü çok fazla bir şekilde alıyorlar. Ya da direkt temas sonucu hasta olan bir bireyde neden hastalık ağır seyrediyor? Çünkü yine virüs yükü çok fazla ve bu şekilde bünyeye çok fazla virüs alınmış oluyor. Onun için virüs yükünün hafif olması hastalığı daha hafif seyretmemizi sağlıyor. Yani ‘maske takmak virüse karşı pasif direniş sağlıyor’ diyebiliriz. Son çalışmalar bunu gösteriyor. Maske takarak vücudumuza giren virüs miktarını düşürüyoruz. Bu durum virüsün vücuda girdiği doza bağlı olarak hem asemptomatik seyredilebilir hem de vücudumuz daha ağır hastalık geçirmekten ziyade hastalıktan önce aşılanmış gibi antikor geliştirebilir” 


Maske takmak bu kadar hayati önem taşırken şimdi de birçok sahtekar ve fırsatçı ortaya çıktı. Gözünü para hırsı bürümüş bu insanlar merdiven altında ürettikleri uyduruk maske ve içeriği belli olmayan sahte dezenfektanlar ile halkın sağlığını hiçe sayıyorlar. Bu fırsatçılar tarafından üretilen dezenfektan ve maskeler kalitesiz olduğu için insanları korumuyor.Halkımız haliyle ucuz olduğu için bu ürünleri tercih etmek zorunda kalıyor.Bu nedenle salgın azalacağına daha da artıyor.


Maskelerin standartlara uygun olup olmadığını vatandaşların bilmesi oldukça zor. Bu nedenle yetkililerin üreticileri takip ederek sahte maskelerin piyasaya sürülmesini engellemesi gerekiyor Bu ürünlerin üretimi acilen kontrol altına alınmalı, dağıtımında birçok aksaklık yaşanmasına rağmen maskeler halka ücretsiz verilerek maddi zorluklar nedeniyle aynı maskeyi birkaç kez kullanmalarının önüne geçilmelidir.Doğru maskeyi doğru zamanda doğru şekilde taktığımız zaman aşıdan daha iyi koruduğunu aklımızdan çıkarmayalım Unutmayalım bu salgının tek panzehiri var, o da ;
Maske, fiziksel mesafe ve hijyen

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz