Masa tenisinde çifte zafer

24

18. Akdeniz Oyunları İspanya´nın Tarragona kentinde sona erdi. Türkiye bir çok branşta madalya ve madalyalar kazandı. Ancak bu branşlar içerinde Masa Tenisi branşı başarısıyla ayrı bir parantez açmayı hak etti.

Bugüne kadar Çin asıllı devşirme sporcularla mücadele ettiğimiz Akdeniz Oyunlarında ilk kez Türk gençlerinin başarı haberleriyle gururlandık. Bu nedenle alınan gümüş ve bronz madalyanın anlamı çok büyük. Eski federasyon 16 yıllık icraatında bir çok Çinli sporcuyu ülkemize getirerek Vatandaş yaptı ve Milli takımda yer verdi. Elde edilen başarıları burada saymak istemiyorum. Eminim benim gibi sizleri de bu başarılar heyecandırmaya yetmeyecektir.
Benim de yaklaşık beş yıldır yaşamımın uzun bir bölümünü geçirdiğim Yalova’dan yetişen İbrahim Gündüz, Akdeniz Oyunlarında 27 yıl sonra devşirme olmayan bir sporcudan gelen ilk madalya sevincini yaşattı.
Adanalı Sibel, Kayserili Özge ve İstanbullu Gülpembe ise takım maçlarında Çinli rakiplerine karşı inanılmaz bir savaş vererek gümüş madalyaya uzandılar. Bu madalya, tarihte masa tenisi branşında bir Türk bayan sporcunun kazandığı ilk madalya olması açısından çok önemli ve oldukça kıymetli.
Oyunlar boyunca sadece sahada değil, saha dışında da Yunan lobisiyle mücadele etmek zorunda kaldık. 2. tur Erkekler I Grubunun son maçında Mısırlı Omar Assar sakatlanıp maçtan çekilince Kıbrıs Rum Kesimi sporcusu Yiangou grup maçlarını İbrahim Gündüz ile aynı puanda tamamladı. Çeyrek finale yükselecek sporcuyu belirlemek için iki Yunanlı baş hakem genel avereja bakarak Yiangou´nun çeyrek finale yükseldiğini açıkladılar.
Milli takım teknik ekibi bir hata olduğunu tespit ederek, Organizasyon Kuruluna sabaha kadar itirazda bulundu. Finallerin oynanacağı günün sabahında yoğun Türk itirazı üzerine turnuva komitesi toplanmak zorunda kaldı. Yapılan incelemede Yunanlı başhakemlerin ITTF´in ‘İki sporcunun puan eşitliği durumunda aralarında oynanan maça bakılır’ kuralını uygulamadıkları tespit edildi. İbrahim Gündüz Organizasyon Kurulu kararı ile çeyrek finale yükseldi. İki sporcu arasında oynanan grup maçını milli sporcumuz 4-2 kazanmıştı.
Bir madalyanın hikayesi yazılacak olsa, İbrahim’in İspanya’da aldığı bronz madalyanın hikayesinin yazılmasını isterdim. İbrahim’in üçüncülük maçındaki rakibi Fransız sporcu, yarı final maçında hakemler tarafından oyundan atılmıştı. Ancak yine Yunanlı hakemler Fransız sporcunun üçüncülük maçına çıkmasına izin verdi. İtirazlar üzerine Fransız sporcunun diskalifiye nedenle bir daha müsabakaya çıkamayacağının belirtilmesi üzerine, Turnuva Komitesi bir kez daha geri adım attı ve maçı lehimize 4-0 hükmen olarak onayladı. Bu da gösterdi ki, sahada olduğu kadar saha dışında da başarılı olmak zorundayız. Milli takım teknik ekibini gösterdikleri üstün çaba nedeniyle kutlamak lazım.
Türk Masa Tenisi son yıllarda çok büyük bir ivme içerisinde. Masa Tenisi Federasyonu düzenlediği açık hava etkinlikleriyle Masa Tenisi’ni tabana yayma yolunda önemli işlere imza atarken, devşirme sporculardan arındırılmış Türk Milli takımı da başarıdan başarıya koşuyor. Önümüzdeki günlerde masa tenisinden yeni başarı haberleri hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.
Bir parantez de spor yazarlarının takımı olan ve benim de ikinci başkanlığını yaptığım İstanbul Armaspor’a açmak istiyorum. Kulübümüzün masa tenisi takımı yükselişini bu yıl da sürdürdü ve üç yılda hiç sene kaybetmeden Bayanlar Süper Ligi’ne yükselmeyi başardı.
Gerek milli takımın Türk sporcularının başarısı, gerek Masa Tenisi Federasyonu’nun olumlu çalışmaları gerekse basının takımı İstanbul Armaspor’un başarıları bu yıl olduğu gibi, gelecek yıl da masa tenisinin konuşulmasını sağlayacaktır.
Hoşçakalın…