Mantarda kaliteye dikkat

0
183

Şahin Uçar, “Marketlerde satılamayan mantarlar satıcıya iade ediliyor. İade edilen bu mantarlar satıcı tarafından hallere getirilip satılıyor. Bu mantarlar vitamin ve lezzet olarak zayıf. Halk pazar ve hallerde bunları diğer mantarlardan ayırt edebilmeli” dedi

Birgül UZUN/ANKARA – Pazarcılık sektöründe 50 yıldır çalışan ve mantar konusunda uzmanlaşan pazarcı Şahin Uçar, halkı mantar alırken beyaz ve temiz olmasına dikkat etmeleri konusunda uyardı.
Uçar, “Marketlerde satılamayan mantarları pazarlara ve hale getirip, döküyorlar. Mantar sahipleri iade edilen bu mantarları burada ucuza satıyor, ancak bu mantarlar diğer mantarlara nazaran kalite ve vitamin yönünden biraz zayıf kalıyor” dedi.
Şahin Uçar, şöyle konuştu: “Eskiden mantar üretimi azdı, şimdi üretim çok. İstiridye mantar daha önce yoktu 2-3 yıldır var. Halk daha önce bu mantar çeşidini bilmediğinden almakta biraz tereddüt ediyordu. Ama şimdi öyle bir durum söz konusu değil. Hatta mantarı difrize bile koyuyorlar. İstiridye mantarı bilmeyenler var. Tabi yavaş yavaş öğretiyoruz, öğreniyor. İnsanlar mantar alırken güzelliğine ve bayazlığına dikkat etmeli.”
Mantarın yararları konusunda da bilgi veren Uçar, “Mantar güzel ve vitamin açısından çok yararlıdır. Tavuktan güzeldir, etten daha ucuzdur. Kırmızı etten daha sağlıklıdır. Temizliğine dikkat etmek lazım, bayat olmaması gerekiyor. Beklememesi lazım. Mantarlar aynı balık gibidir. Balık nasıl bekleyince kokar, bu da öyle bir şey. Bekleyince balık gibi zehirlemez, en kötüsünü bile yesen, zarar vermez”diyerek mantar işine gönül verenlerin çok sayıda olduğunu söyledi.
İstiridye mantarıyla diğer normal mantarı karşılaştırınca istiridye mantarının daha lezzetli olduğunu belirten Uçar, “Ikisi de güzel önemli olan yemeğini yaparken lezzetli yapmak” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz