Ana Sayfa Gurme Mamak’ın yeni yüzü Artgarden oldu

Mamak’ın yeni yüzü Artgarden oldu

-

“Ankara’nın Lezzet Durakları” nda yeni açılan, çiçeği burnunda ve oldukça ilgi gören Artgarden coffe & bistro’yu tanıtmaya, lezzetlerini anlatmaya çalışacağım.

Artgarden coffe & bistro çok değil 15 gün önce açıldı ama maşallah çok kısa zamanda bayağı ilgi görmüş. Ziyaret ettiğim gün hayli kalabalıktı, şöyle müşteri profiline baktım, gençler ağırlıklı ama özellikle hafta sonları ve akşamları çevrede oturan ailelerin uğrak yeri olmuş.


artgarden-dışArtgarden coffe & bistro’nun arkasında çimenler üzerine konulan masalarda serpme kahvaltı ve yemeğinin keyfini çıkaran aileler için oyun parkının da bulunması büyük bir rahatlık veriyor. Bu arada çocuklar için birkaç çeşit lezzetli mini hamburger de çıkarılıyor. Merak ettim istedim, ekmeği de eti de gayet lezzetli. Ekmeği mutfakta fırında yapıyorlar ve dışı çıtır çıtır, içi yumuşak ve sıkı lifli, doyurucu ve sağlıklı.

Çıta yükselmiş…

artgarden-ortaklar-hüseyin ay ve Yusuf ArıkanArtgarden, 13 yıldır Mamak’ta Art kebap sofrasını işleten Hüseyin Ay ve Yusuf Arıkan ortaklığıyla Mamak’ta Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nin yanında açıldı. Gittim gördüm. Mamak sakinlerinin isteği doğrultusunda çalışan ekip, yeni açtıkları bu mekanla çıtayı hayli yükseltmişler. Geniş ve ferah bir oturma alanının bulunduğu 700-800 kişilik salonun bir köşesinde boydan boya camekanlı raflarda birbirinden güzel pastalar, çörekler, tatlılar sergileniyor. Öyle güzel lezzetler var ki sizi resmen camekanın önüne çakıyor, ayrılamıyorsunuz. Tiramisu diye aldığınız kararı Kazandibi ile değiştirebiliyorsunuz. 7-10 lira arasında değişen fiyatlardan verilen sütlü tatlılar ve pasta çeşitleri günlük yapılıyor.

artgarden-pastalarBen Framboğazlı cheese kek istedim üzeri dolu dolu meyve ve çok beğendiğimi itiraf etmeliyim.

Mekanın arka bahçesi de ayrı keyifli. Geniş oturma guruplarıyla donatılmış bahçe de gürültüden uzak yemeğinizi yiyebiliyor, çayınızı kahvenizi yudumlayarak arkadaşınızla rahatça sohbet edebiliyorsunuz.

Dikkat tren çıkabilir

artgarden-kahvaltıBaşkent Ankara’da yaşayanların çoğu bilmez, belki de görmedi. Şehir içi ulaşımda Sincan-Kayaş arası yıllardır kullanılan banliyö ve doğu ve güneydoğu Anadolu’ya giden trenler mekanın önünden geçiyor. Şaşırdım, en son ne zaman tren gördüm, ne zaman trenle yolculuk ettim diye sordum kendi kendime. Siz de şaşırmayın yanınızdan geçen trene. Varsa içindeki yolculara el sallayın uğurlayın. Belki siz de benim gibi vagonları sayar, nereye gidiyor, hüzün mü, sevinç mi taşıyor acaba? Diye sorarsınız kendinize?

Lava’lar da sunum

DSC06025İşletme Müdürlüğü’nü yılların tecrübesine sahip Ergin Serbes’in yaptığı artgarden’de deyim yerindeyse yok yok. Çay, kahve, çorba, beyaz et, kırmızı et, pizza, makarna, börek, pasta ve tatlılar. Bir kısmını denedim, gerçekten çok güzel lezzetler. Örneğin mekanın favorilerinden mantar soslu dana bonfileyi beğendim. Sunum da harika. Antrikottan yapılan bonfile önce biraz pişiriliyor, sonra lava (döküm tava) üzerinde masaya getiriliyor, burada da pişmeye devam ediyor ve siz tabağınızdakini bitirinceye kadar da etiniz sıcaklığını koruyor.

DSC06036Dedim ya artgarden de yok yok. Canınız pizza mı, makarna mı istedi? İtalyan usulü hazır. Pizzalar 24 cm çapında hamuru da mutfakta açılıyor, 10-15 lira arasında veriliyor.

Ramazan hazırlıkları

artgarden-bonfile
Mamak semtinin yeni yüzü olan Artgarden’de şimdilik 30 personel hizmet veriyor. Ramazan ayında ise personel sayısı 40’a çıkacak. Ramazan’da ise mekan sahura kadar açık olacak. 26 liradan başlayan fiyatla üç çeşit menü ile Ramazan’da hizmet verecek olan mekanda Ramazan boyunca Sema gösterileri ve çeşitli etkinlikler de düzenlenecek.
350 araçlık otoparkı bulunan artgarden de ücretsiz vale servisi de bulunuyor. Tüm kredi kartlarının geçerli olduğu mekanın bir kısmı Ramazan sonrası sadece Atatürk Orman Çiftliği’nde olduğu gibi kokoreç ve köfte konseptine sokulacak.

Menengiç kahvesi bir başka güzel

Kahve konusuna ayrı bir sayfa açmak gerek. Sıcak, soğuk 40 çeşit kahve var, Menengiç, dibek, damla sakızlı…çeşit çeşit…Fıstık benzeri ağacın meyvelerinin kurutulup kavrulması, ardından tıpkı Türk Kahvesi gibi pişirilmesi ile elde edilen. Menengiç kahvesi bana göre diğerlerine göre bir tık önde…Bu arada kahvenin sunumu da çok değişik. Anlamayım, gidip görmek gerek. Mekan da gelecek günlerde haftada bir gün masalara konulacak aparatlarla “ Kendi kahveni kendin yap” sistemi de uygulanacak.

Mekanda doğum günü, mezuniyet partileri gibi etkinlikler de yapılmaya başlanmış. Şimdiden gelecek günlere yönelik rezervasyonların yapıldığını da öğrendim.
Mamak semtinin çehresini değiştiren, hizmet ve kalitede çıtayı oldukça yükselten artgarden’i mutlaka uğranılması, lezzetlerinden faydalanılması gereken mekanlar arasına alıyorum. Afiyet olsun.

Artgarden coffe&bistro
Mehtap Mahallesi, Mamak Caddesi No:78
Necmettin Erbakan Kongre Merkezi yanı
Mamak-ANKARA
Tel: 0537/3028282
0532/4068204

Ahmet Temürtürkan
Ahmet Temürtürkanhttp://cesnitimur.com
40 yıllık gazeteci, Anka ve Anadolu Ajans'larında çalıştı. Son 6-7 yıldır ağırlıklı Ankara'da Mekanlar ile ilgili yazılar yazmakta. Ankara'da nerede ne yenir merak ediyorsanız yazılarını takip edebilirsiniz!

Bu Haberler Kaçmaz!

İran: ABD kendi droneunu vurmuş olabilir

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçi, Trump’ın İran’a ait bir insansız hava aracının düşürüldüğü iddialarına