Maliye yeni uyandı, rota’yı yasakladı

113

Rota ne derseniz, şu ünlü yemekçilik firması. Hani geçen Haziran ayında Manisa’daki 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda bir askerimizin hayatını kaybetmesine, yüzlercesinde hastanelere kaldırılmasına neden olan “zehirli” yemekleri hazırlayan Rota Yemekçilik Ticaret A.Ş.

Maliye Bakanlığı aldığı kararla bu firmanın Bakanlığın ve diğer tüm ihalelere katılmasını bir yıl süre ile yasakladı. Yasaklama gerekçesi 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Yasası’na aykırı davranış.
Mevzuata göre; ihalelere katılmayı yasaklama kararı “ihale ve sonrasında, hile, vaat, tehdit, nüfuz kullanma, çıkar sağlama, anlaşma, irtikap, rüşvet suretiyle veya başka yollarla sözleşmeye ilişkin işlemlere fesat karıştırmak, sahte belge düzenlemek, kullanmak veya bunlara teşebbüs etmek, işin yapılması veya teslimi sırasında hileli malzeme, araç veya usuller kullanmak, fen ve sanat kurallarına aykırı, eksik, hatalı veya kusurlu imalat yapmak” gibi nedenlerle veriliyor.
Maliye neden uyandı derseniz, bu firma daha öncede 2015 yılında Bakanlığın yemek ihalesini kazanmış ancak 400 personel yemeklerinden zehirlenmesi üzerine sözleşmesini feshetmişti.

Bakanlık bilgilerine göre, 2017–2018 döneminde 3 bin 100 personelin yemek ihtiyacı için çok detaylı ihale açılmış. Bu ihalenin bitmesine daha bir yıl varken ve gündemde yemek ihalesi yokken neden böyle bir karar alındı? Rota ile Bakanlık arasında herhangi bir taahhüt işi var mı? Eğer yoksa daha önce alınmış kararın yayınlanması mı? Bu firma yine ne yaptı da Maliye de yasak kararı getirdi? Bakanlık bütçe görüşmeleri yoğunluğu gerekçesiyle bu sorularımızı yanıtsız bıraktılar.
Rota Yemekçilik firması 2013 yılında kurulmuş, yeni olmasına rağmen çoğu Ankara’da olmak üzere, aralarında Türk Silahlı Kuvvetleri, Sağlık Bakanlığı gibi birçok kamu kurumunun yemek ihalesini üstlenmişti. Firmanın “bozuk yemekler” nedeniyle bu sözleşmeleri tek tek iptal edilmesine karşın yeni ihaleleri kazanması “Rota’yı kim veya kimler koruyor” sorularını gündeme getirmişti. En son, Milli Savunma Bakanlığı, Manisa’daki olaydan sonra ihale sözleşmesini feshetmişti.
Rota ismiyle farklı sektörlerde faaliyet gösteren diğer firmalarla karışıklık olmasın diye açık yazalım: Bahsettiğimiz firma; Ankara Ticaret Odasına kayıtlı, vergi no.su 7350759959. Adresi Kızılırmak Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi no 29/1 Ankara olarak görülse de Manisa’daki olaydan sonra bu adreste firmanın izine rastlanmamıştı. Ancak firma ortaklarının Eren AŞ adıyla yeni bir firma kurdukları ve Ankara Batıkent’te faaliyet gösterdikleri belirlenmişti.

ROTA’LARIN SONU GELMİYOR

Şunu da belirtelim, kamudan aldıkları ihaleleri yerine getiremeyen, hile fesat katan o kadar çok firma var ki yasaklamayla bitmiyor. Sadece bu yıl içinde çok sayıda kamu kurum ve kuruluş, beş bine yakın firmaya değişik sürelerde, gerek kendi, gerekse diğer tüm ihalelere katılma yasağı getirdi.
Hemen hemen her sektörde faaliyet gösteren bu firmalar, ihaleyi aldıktan sonra ihalenin şartlarını getirmiyorlar, kamuyu büyük zararlara uğrattıkları gibi yapılacak işleri de aksatıyorlar. Yasaklama kararı alan bir firmanın cezası bittikten sonra yeniden ihalelere katılabiliyor ancak “sicili bozuk” olduğundan kazanması çok zorlaşıyor. Buna karşın “alavere dalavere işlerle” firmanın adı ortaklığı, adresi, şu bu değiştiriyorlar ve ihalelere katılıp “devletten iş almaya” devam ediyorlar.
Neden her ay yüzlerce yeni firma kuruluyor, neden Kamu İhale Kanunu ikide bir değiştiriliyor sorularının cevabı fa bunda yatıyor.

MALİYE MENÜSÜ

Bu arada, Maliyeciler 20 Aralık Çarşamba günü “ezo gelin çorba, fırında somon buğulama, zeytinyağlı börülce ve tahin helvasından” oluşan menüyü yiyecekler.
Afiyet olsun da, bu yemek konusu Bakanlığın gündemini çok meşgul ediyor olacak ki günlük menüyü öğrenmek için “cep telefonuna indir” programı bile oluşturulmuş. Dahası şikayetleri almak için günlük anket bile düzenleniyor.
Şu vergi işlerini de böyle kolaylaştırsalar ya!