Makara sanayicilerinin yeni hedefi Rusya

0
199

Makarna üretiminde dünya üçüncüsü, ihracatında ise İtalya’nın ardından dünya ikincisi olduğuna dikkat çekilen Türkiye’nin, yeni pazarlara açılacağı belirtilirken, “Türkiye makarna sanayicilerinin yeni hedefi ise Rusya pazarı” deniliyor. 

MOSKOVA – Sputnik’e konuşan Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, Rusya’nın kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu söyledi. Kendi üretimi de olan Rusya’nın makarnayı ağırlıklı olarak İtalya’dan aldığını kaydeden Külahçıoğlu, Türkiye’den çok az makarna alındığını, bunun artırılması için çaba sarf etmeleri gerektiğini söyledi.
Rusya pazarındaki payımızı arttırmak istiyoruz. İhmal ettiğimiz pazarlardan birisi açıkçası. İhracatımız var ancak az. O pazarda mutlaka yer almamız lazım” diyen Külahçıoğlu, Türkiye makarna üretiminde dünyada üçüncü büyük ülke. Yüzde 11 üretimde pazar payına sahip. Aynı zamanda makarnanın üretimde ham maddesi olan durum buğdayının da üçüncü büyük üreticisi. İhracatta da ikinci büyük ülke konumunda” şeklinde konuştu.
Külahçıoğlu, Türkiye’nin ağırlıklı olarak Afrika ve Asya pazarlarına  ihracat yaptığını anlattığı mülakat sırasında bir soru üzerine de, “En önemli hedef pazarlarımızdan birisi Rusya. Aslında komşu bir ülkemiz ve ciddi bir makarna tüketicisi. Yüklü miktarda 140-150 milyon dolar civarında ithalatı söz konusu. Ancak Türkiye buradan yeterince pay alamıyor. Önümüzdeki dönemde Rusya pazarını birinci öncelikli olarak hedef pazar tanımlaması yaptık dernek olarak Türkiye Makarna Sanayiciler Derneği olarak” dedi.
Rusya’ya yönelik özel bir tanıtım  planladıklarını anlatan Külahçıoğlu, “Hem de Rusya’da kanaat önderlerini Türkiye’ye davet ederek, üretim tesislerimizi görmelerini, kalitemizi yerinde test etmelerini sağlamak üzere projeler hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bunları hayata geçirmeyi planlıyoruz” diye anlattı.
MAKARNA ŞİŞMANLATIR
ALGISI YANLIŞ
Abdülkadir Külahçıoğlu, “Tüm dünyada makarna şişmanlatır diye bir kanı, algı var. Bu algı doğru mu yanlış mı? İnsanlar neden makarna yesin?” sorusuna, “Bu kanı kesinlikle yanlış. Dünyada en fazla makarna İtalya’da tüketiliyor. İtalyan halkının obez olduğunu söylemeyiz, yaklaşık 26 kilo kişi başına tüketim. Türkiye’de ve diğer ülkelerde 7 ila 15 kilo arasında değişen tüketimler var. Kompleks karbonhidratlar grubunda yer alır makarna ve düşük glisemik indekse sahiptir” karşılığını verdi. Külahçıoğlu şöyle devam etti:
“Bu özelliklerinden dolayı tok tutar, kana yavaş karışır ve şişmanlatması söz konusu değil. Sadece algıyla ilgili bir sorun var. Bu algıyı da bizler iletişimde bulunarak çözmek durumundayız. O nedenle de sesimizi daha fazla duyurarak bunu anlatmak istiyoruz.”
OBEZİTEYLE SAVAŞ PROGRAMINDA MAKARNA VAR
Külakçıoğlu, makarna diyetleri gündemde olduğuna, Amerika’da şu anda başlatılmış olan sağlıklı beslenmeyle ilgili, obeziteyle savaş programları içerisinde makarnanın mutlaka beslenme içerisinde yer alması gerektiğini belirten tanıtımlar yapıldığına dikkat çekip “Çok sağlıklı bir yiyecektir” dedikten sonra şöyle devam etti:
“Aynı zamanda vitamin ve mineral açısından da zengindir. A vitamini, B1, B2 vitamini. Protein açısından  zengindir. Fosfor ve demir açısından da zengin bir şey. Aynı zamanda bir lif deposudur. Mutlaka tüketilmesi gereken, diyet programlarında da yer alması gereken bir üründür.”(ANKA)

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz