Yıl bitmeden mimarlık üzerine

https://sonsoz.com.tr/makale/16047250/unal-ozuak/metafor-olarak-mimari  

https://sonsoz.com.tr/makale/16093309/unal-ozuak/mimarligin-resimli-romanini-yapildi

https://sonsoz.com.tr/makale/16049175/unal-ozuak/herkesin-anlayabilecegi-dilde-yasanan-mimari

Bu sütunlarda meslek aşkıyla olsa gerek yıllardır size ‘her fani biraz mimardır’ dedim durdum.

Yıl bitmeden mimarlık üzerine

https://sonsoz.com.tr/makale/16396507/unal-ozuak/usta-cirak-iliskisi-tamamda-kitapsiz-degildir-mimari yazımda ise kronolojik sırayla Mimarlığın üç baş eserinden bahsetmiştim. A. Romalı mimar-mühendis Vitruvius tarafından kaleme alınan ve Antik Çağ’dan günümüze ulaşabilen, mimarlık ve mühendislik üzerine tek bilimsel eser olan De Architectura.  B. Milattan önce başlayan mimari olayların matematiksel hesaplara dayanması gerçeği domino efekti etkisiyle Leonardo Da Vinci'nin 1498 tarihli 'altın oranı' lanse ettiği ‘Vitrivius adamı’  Le Corbusier'e 'Modular' baş eserini yazdırdırırken; C. Ernst Neufert'e de ...  1936'da, Ergonometri biliminin el kitabı 'Yapı Tasarımı_'Neufert'i yazdırdı…

 

Yıl bitmeden kendini mimar hisseden fanilerin çok işine yarayacak iki tane kitap öneriyorum; İçeriklerini yazanlar anlatsın istedim.

30 SANİYEDE MİMARLIK;

Edward Denisan Caretra Kitapları

Romalı mimarlar, bizim için tam olarak ne yaptılar? Bir kemer taşını ya da tonozu tanıyabilir misiniz? Art Nouveau ve Art Deco üsluplarını tarif edebilir misiniz? Tabii ki, bu soruların içinde geçen terimleri duymuşsunuzdur. Ama mimarlıkla ilgili bir tartışmaya katılabilecek ya da bir sohbette söylediklerinizle göz kamaştıracak kadar bilgi sahibi misiniz? 30 Saniyede Mimarlık, mimarlıktaki yenilikler, kuramlar, üsluplar ve gelişmeler hakkında, sizi ihtiyacınız olan tüm cevaplarla donatmak ve antik mezardan kent ikonuna kadar yapılı çevrenin esas özellikleri hakkında kaya gibi sağlam bir zemin sağlamak amacıyla kaleme alınmış 50 düşünceden oluşuyor. Karmaşıklığına bakmaksızın her bir düşünceyi 300 sözcük ve bir fotoğrafla açıklayarak mimarlık bilgisinin temellerini sunan kitap, tüm bilgilerin yarım dakikalık bir zaman diliminde hazmedilmesi için çaba gösteriyor.30 Saniyede sunulan ilke, üslup ve akımların her biri, acelesi olanlar için yanında bir 3 saniyede daralma ile birlikte takdim ediliyor; biraz daha derine inmek isteyenler için ise, ek
olarak bir 3 dakikada genişleme bölümü bulunuyor. 30 Saniyede Mimarlık, uzman yazarlarla, hem mimarların dayandıkları ilkeleri hem de bu ilkeleri uygulamaya koyan üslupları tanımlamak ve açıklamak gibi zor bir işin üstesinden geliyor.

Yıl bitmeden mimarlık üzerine

MİMARLIK TARİHİ NEDİR?

Andrew Leach Koç Üniversitesi

19. yüzyılın sonundan itibaren kültürel tarih ve sanat tarihi biçiminde yaygınlık kazanmaya başlayan modern akademik alan için sorulan bir soru. Bu soruyla birlikte, mimarlık tarihi üzerine yazan ve mimarlık tarihçilerinin çalışmalarını inceleyenlerin karşılaştığı kavramsal sorunlara Andrew Leach’in incelikli üslubuyla bir giriş yapılıyor. Mimarlık tarih yazımına ilişkin yaklaşımların değerlendirildiği kitapta, tarihsel mimarlık bilgisinin oluşma, toplanma ve yayılma yolunu biçimlendiren temel sorunlar ortaya konuyor. Modern mimarlık tarihinin kendi sınırları ve ilgileri hakkında bilgi edindiği retorik, analitik ve tarihselci gelenekler irdelenerek 20. ve 21. yüzyıldaki mimarlık tarihçilerinin karşılaştıkları çatışmalar ele alınıyor. Ayrıca son dönemdeki mimarlık tarih yazımının tarihi ve mimarlığın *kuram dönemi*nin mimarlık tarihçileri üzerindeki etkisi inceleniyor.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ünal Özüak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.