HAFİZE GAYE ERKAN’IN ÖNGÖRÜSÜ TUTMADI

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan " Enflasyon Raporu 2023-III"ün Tanıtımına İlişkin Bilgilendirme Toplantısında konuşmuş ve konuşmasında:

“Döviz kurunda gözlenen düzeltme ve mali disipline yönelik tedbirlerin sonucunda enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecektir. 

Diğer taraftan, bu süreçte 2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini dikkatle oluşturuyoruz.  

Faiz artırım kararlarımız, miktarsal ve seçici kredi sıkılaştırma kararlarımızın birikimli olumlu etkilerinin bir kısmını 2023’ün sonunda ve özellikle enflasyonun ana eğiliminde 2024 yılının ikinci çeyreğinde hissetmeye başlayacağız.” Demişti.

Erkan, para politikası ve miktarsal sıkılaşma önlemlerinin enflasyon ana trendine olumlu etkisinin 2024 ikinci çeyrekte görülmeye başlanacağını ve enflasyonda zirvenin yüzde 60 civarı ile 2024 ikinci çeyrekte görüleceğini tahmin ettiklerini de söylemişti.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan konuşmasının devamında  “Dezenflasyon süreci dönemine girildiğinde, göreli fiyatlarda geçici düzeltmeler yerini kur istikrarı, iyileşen cari denge, mali disiplin, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve artan rezervlere bırakacaktır. 

Söz konusu gelişmeler sonucunda enflasyonun ana eğilimi ve beklentiler tutarlı bir şekilde iyileşmeye başlayacaktır. 

2025 yılı sonrasını ise istikrar döneminin başlangıcı olarak görüyoruz. Bu dönemde enflasyondaki gerileme hızlanırken, öngörülebilirlik artacaktır. 

Kalıcı olarak gerileyen enflasyona, yatırımlar ve nitelikli büyüme eşlik edecektir. 

Bu çerçevede, enflasyon patikamızda önemli bir güncelleme gerçekleştirdik. 

2023 yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 58’e yükselttik. 

2024 yıl sonu tahminimizi yüzde 33’e güncelledik. 

2025 yıl sonunda enflasyonun yüzde 15’e gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

Tahmin patikamızdaki revizyon, 2023 yıl sonu için 35,7 puan, 2024 yıl sonu için ise 24,2 puan olmuştur.” Demişti.

Hafize Hanım bu sunumunu 27 Temmuz 2023 tarihinde yapmıştı aşağı yukarı bir ay sonra TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı ise yıllık olarak % 58,94 oranına ulaşmıştır.

Türkiye’de görev yapan ekonomi bürokratlarına gerçekte de çok ama çok şaşırıyorum resmen burunlarının önünü görmekten acizler, bırakın orta ve uzun vadeli öngörülerini tutturmayı çok kısa vadede bile her öngörülerinde başarısız oluyorlar.

Baksanıza enflasyon yılsonu enflasyon öngörüsünü hepi topu bir ay sonra geçti ve 2024 yılı ikince çeyreğinde ulaşılır denilen zirvenin daha şimdiden bir çıt altında.

İşin kötüsü tutturulamayan öngörülen zaten dipte olan güveni daha da dibe çekiyor ve geleceğe yönelik belirsizliği daha da artırıyor.

Birçok defa yazdım çizdim anlattım güven olmazsa, belirsizlikler ortadan kaldırılamazsa enflasyon ile mücadeleyi kazanmak hiçbir şekilde mümkün olmayacaktır!

Enflasyonu kontrol etmeye niyeti olan iktidarlar öncelikle gelecekte de enflasyon yaratacaklarına dair oluşmuş kanaatleri değiştirmek zorundadır.

Bu elbette sadece lafla sözle olmaz, malum atalarımız lafla peynir gemisi yürümez demişlerdir yatırımcılarda oluşan bu yöndeki kanaatleri ve bu kanaatlere göre yatırımcıların oluşturduğu stratejileri değiştirmek için önce çok ciddi bir enflasyon ile mücadele programı yapıp açıklamak lazımdır.

Sonra bu programı destekleyecek düşük faizli uzun vadeli döviz kaynaklarına ulaşmak gerekir. Çünkü yüksek faiz ve kısa vadeye sahip döviz borçlarını çevirebilmek genellikle bütçe üzerinde çok ağır bir yük oluşturur tüm kaynakları tüketir ve para basılmasını zorunlu kılar ve bu durumda da enflasyonla mücadele söz konusu bile olmaz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat Özbülbül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.