Mağduriyet giderilecek

103

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Silahlı Kuvvetler mensuplarına açılan davalar nedeniyle 366 personelin emekliye ayrıldığını, beraat eden toplam 205 personelin ise Türk Silahlı Kuvvetlerindeki görevlerine devam ettiğini, bu davalar nedeniyle hak kaybına uğrayan emekli ve muvazzaf personelin kayıplarının giderilmesine yönelik bir taslak çalışmanın hazırlandığını söyledi.

Milli Savunma Bakanı, Meclis Genel Kurulu’nda dün milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

“366 PERSONEL EMEKLİYE AYRILDI, BERAAT EDEN 205 PERSONEL İSE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEKİ GÖREVLERİNE DEVAM ETMEKTE”

Milli Savunma Bakanı,Silahlı Kuvvetler mensuplarına açılan davalar nedeniyle 366 personelin emekliye ayrıldığını, beraat eden toplam 205 personelin ise Türk Silahlı Kuvvetlerindeki görevlerine devam etmekte olduğunu bildirdi.

HAK KAYBINA UĞRAYAN EMEKLİ VE MUVAZZAF PERSONELİN KAYIPLARININ GİDERİLMESİNE YÖNELİK TASLAK ÇALIŞMA HAZIRLANDI

Bu davalar nedeniyle hak kaybına uğrayan emekli ve muvazzaf personelin kayıplarının giderilmesine yönelik bir taslak çalışmanın Bakanlığa intikal ettiğini belirten Milli Savunma Bakanı, “Bugün itibarıyla diğer bakanlıklara bu görüşleri sunuyoruz. Alacağımız o bakanlıklardan  görüşlerle birlikte bir mutabakata varıldığında Meclis Genel Kuruluna getirilip gerçekten de bu olaydan dolayı, bu davadan dolayı mağdur olanların mağduriyeti giderilecektir diye düşünüyorum” dedi.

“BAŞİKA’DA 2.500 PERSONELE EĞİTİM VERİLDİ”

Milli Savunma Bakanı, Musul Valisinin kontrolünde olan Musul Ulusal Muhafız Gücüne mensup personele Başika’da 29 Mart 2015 tarihinden itibaren eğitim verilmeye başlandığını ve bugüne kadar da yaklaşık 2 bin 500 personele eğitim verildiğini söyledi.
Başika üs bölgesinin emniyeti için ilave unsurların intikalinin kasım, aralık aylarında gerçekleştirildiğini belirten Milli Savunma Bakanı, “Başika üs bölgesindeki unsurlarımız 14 Aralık 2015 tarihinde yeniden tanzim edilerek, bir kısım unsurlarımız Irak’ın kuzeyinde Bamami üssüne intikal ettirilmiştir. Bu Irak’ta 15’e yakın ülke eğitim vermektedir. Dolayısıyla, İspanya’nın, İtalya’nın, Amerika’nın, Portekiz’in niçin orada bulunduğunu izah edebilmek lazım. Eğer o ülkelerin orada bulunma hakkı varsa, Irak’la komşu olan Türkiye’nin de evleviyetle vardır diye düşünüyorum” dedi.

“BU YANLIŞ ANLAŞILMAYI GİDERMEK İÇİN BİR YENİDEN TANZİMİN GEREKLİLİĞİNİN DE UYGUN OLACAĞI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR”

Milli Savunma Bakanı şöyle devam etti:
“Peki, niye çekildiniz o hâlde? Yaptığınız bir hareket, doğru bir hareket, ancak dış güçlerin de katkısıyla bir yanlış anlaşılmaya neden olmuşsa, bu yanlış anlaşılmayı gidermek için bir yeniden tanzimin gerekliliğinin de uygun olacağı değerlendirilmiştir.” DEAŞ tarafından Başika üs bölgesinde konuşlu birliklere 16, 17 Aralık tarihlerinde Grad 21 roketleri ve havanlarıyla saldırı düzenlendiğini ifade eden Milli Savunma Bakanı, “Saldırıda 4 Silahlı Kuvvetleri personelimiz yaralanmış, Musul ulusal muhafızlarından da 4 personel yaralanmış, 2 personel hayatını kaybetmiştir.