• Güncel
  • Haberler
Ana Sayfa Güncel Haberler Mafyavari ihaleler var

Mafyavari ihaleler var

-

Uzmanlar asker yemekleri sorunlarını anlattı, çözümler önerdi Manisa’da başlayan ve çeşitli illerden peş peşe gelen asker yemeklerinden zehirlenme olayları üzerine gerek bilimsel gerekse hukuki soruşturmalar sürüyor.

Bu önemli konuyu gerek emekli askerler gerekse yemek sektörünün önde gelen firmaların sahip ve yöneticileri ile konuştum.
Birçok sorundan bahsettiler ve çözüm yolları önerdiler sağlıklı ve kaliteli asker yemekleri için.
Sorunların başında ihale uygulaması geliyor. En ucuz yemek temini sağlanması ihale komisyonlarını zorda bırakıyor.
Mafyavari bazı firmaların en ucuz teklifler ile ihaleleri almaları kalitesiz ürünler ve hileli üretim sonucunda kısa sürede iflas etmelerine dikkat çekiliyor.
Tavuk ve Hindi gibi zehirlenmelere yol açan beyaz etlerin dondurulması ve soğuk zincirine bu firmalar yüksek maliyet nedeniyle uymuyorlar ki zehirlenme hatta ölümlere neden olunabiliyor.

Hijyen kuralları asla uygulanmıyor ki personelin bu konuda eğitimsiz olması da büyük önem taşıyor.
Kırmızı et temini Et ve Balık Kurumundan yapılırken beyaz et için gerekli önlemler titizlikle alınmıyor.
Kullanılan su şehir şebekelerinden alınıyor ve birçok askeri birlikte arıtma sistemi bulunmuyor. Ancak son zehirlenmeler suya bağlanmıyor.
Şimdi sorunlar bu kadar ortada iken çözüm için en önemli uyarı yıllardır gıda sektöründe bulunan ve pek çok firmanın ürün tedarikçisi olan firma yöneticisinden geldi.
Çözüm olarak yemek yapacak firmalara sadece personel temini için ihale yapılmalı. Yemeklerde kullanılacak tüm malzeme ise Asker tarafından ihale ile alınmalı.
Niğde’nin Bor ilçesinde olan dev askeri depolar gibi tüm merkezi askeri depolar bu ihalelerin temin merkezleri olarak kullanılmalıdır.
Kırmızı ve beyaz et soğuk araçlar zinciri olan Et ve Balık Kurumu gibi büyük kurumların sorumluluğunda depolanmalı ve nakil edilmeli.
Türkiye genelinde merkezi ihale fiyatların çok uygun satın alınma yolunu da açacaktır.

Askeri depolarla alınacak bu ürünler askeri araçlarla birliklere dağıtılmalıdır.
Böylece asker yemeklerinin her türlü yiyecek malzemeleri sadece personel sağlayacak özel firmalara asker tarafından verilecek, yemek pişirme hizmetinde kullanılacak özellikle et ürünlerinde eksik imalat sorunu da ortadan kalkacaktır.
İhalelere katılacak firmalara ise kariyer şartı da getirilmelidir. Kariyer yani aşçıların eğitim durumları kurala bağlanmalıdır. Yine ihaleye girecek firmalardan da iş bitirme belgeleri istenmeli, firmaların sicilleri de dikkatle incelenmelidir.

- Reklam -
Cafer Külahlıoğlu
Cafer Külahlıoğluhttps://sonsoz.com.tr
1973 yılında Flaş Ankara gazetesinde gazeteciliğe başladı. Günaydın Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, İktisat ve Ticaret Gazetesinde çalıştı. 30 yılı aşkın süredir gazetemizde.

Güncel Haberler

3 yıl akciğerine yapışan kemikle yaşadı

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yaşayan Ayşe Ekinci'nin (59) soluk borusuna, çorba içerken kaçan kemik, akciğerine saplandı.

Kapadokya’da mağarada çamur banyosu

Türkiye'nin önemli turizm bölgesi Kapadokya'da çamur banyosu yapılan kayadan oyma mağaralara, yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi.

Emlak, otomotiv, beyaz eşya hepsi de alarm veriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı.

Tango iki kişiliktir

Geçtiğimiz Temmuz 2019’da Rusya dışişleri bakanı Lavrov, Moskova’da bir gazeteye verdiği röportajda, ABD’ye açık bir mesaj verdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları yükseliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayakları yükseliyor

Okan Buruk: Fenerbahçe maçı kötü başlangıcı silmek için önemli bir hedef

Süper Lig’in 2’nci haftasında Fenerbahçe ile oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdüren Medipol Başakşehir’de teknik direktör Okan Buruk, antrenman öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bu Haberler Kaçmaz

Basın kartı gönüllerde “sarı” Olmaya devam ediyor

Başbakanlık'a bağlı olan ve Sarı Basın Kartı’nın verildiği Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü kapatıldı, görev ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanlığı'na devredildi.

Hükümet ve Memurlar Zam Konusunda Anlaşamadı

Ankara'da memurlar, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle önce iş bıraktı daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde cüzdan atma eylemi yaptı.

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz