• Haberler
Ana Sayfa Dış Haberler Madrid'de Katalonya'nın özerkliği oylanacak

Madrid’de Katalonya’nın özerkliği oylanacak

-

İspanya’da Özerk Katalonya Bölgesi lideri Carles Puigdemont, Madrid hükümetiyle ayrılıkçılar arasında yaşanan krizi çözmek için yapması istenen erken seçimi yapmayacağını açıkladı.

Madrid’de bugün Katalonya’nın özerkliği oylanacak.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, geçen hafta yaptığı açıklamada anayasanın 155. maddesine dayanarak Özerk Katalonya Bölgesi hükümetini feshetme kararı aldıklarını açıklamış. Konuyu İspanya Senatosu’na göndermişti. Senato Katalonya’nın özerkliği ilgili oylamayı bugün yapacak.

Puigdemont’un bölgenin özerkliğinin askıya alınmasını durdurmak için seçim yapılacağını açıklaması bekleniyordu. Barselona’daki Meclis’in avlusunda konuşan Puigdemont, merkez hükümetin seçime gidileceği takdirde özerkliği askıya almayacaklarını garantilemediklerini vurgulayarak, “Ben eğer garanti verilseydi seçime gitmeye hazırdım. Ama bugün seçimi meşrulaştıracak bir garanti yok” dedi.

Madrid’in Katalan hükümetini feshetme kararı almasının ardından dün bir konuşma yapması beklenen Katalan Lider Puigdemont konuşmasını önce erteledi sonra iptal etti.

- Reklam -

Katalonya hükümeti merkez hükümete vereceği cevabı tartışırken binlerce üniversite öğrencisi de dün Barselona sokaklarında gösteri gerçekleştirdi. Katalonya’da gösteri yapan binlerce öğrenci tek taraflı bağımsızlık ilan edilmesini istiyor.

- Reklam -

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz