Madenci alacaklarına arabulucu formulü

5
281

MANİSA Baro Başkanı Avukat Zeynel Balkız, Soma Eynez Maden Ocağında çalışan 2 bin 830 maden işçisinin iş akitlerinin, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından feshedilmesinden sonra, Manisa’da ilk kez arabulucuların işçi tazminat ve diğer haklarını çözmek için devreye girdiğini açıkladı.
Zeynel Balkız Manisa Barosu’nda yaptığı açıklamada, sözleşmesi feshedilen bazı işçilerin şirket aleyhine işe iade davası açarken bazılarının ise kıdem tazminatı ve diğer alacaklarının ödenmesini beklediğini hatırlattı. Soma Kömür İşletmeleri’nin Türkiye Kömür İşletmeleri’ne sattığı kömüre karşı alacağı paraya ailelerin açtığı tazminat davaları nedeniyle ihtiyati tedbir konulduğunu belirten Balkız, “Şirketin TKİ’den önemli miktarda kömür alacağı bulunuyor. Ancak ihtiyati tedbirden dolayı TKİ, şirkete para ödeyemiyor. Bu nedenle de maden işçileri alacaklarını tahsil edemiyor” dedi.
Belirsiz olan bu durumun giderilmesi için Türk hukukuna yeni giren arabuluculuk müessesinin devreye sokulmasının en akıllı yol olacağını öne süren Balkız şunları söyledi:
“Sürecin üç ayağı bulunmaktadır. Bunlar işçiler- Türkiye Maden İşçileri Sendikası, İşletmeci şirket olan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ve asıl işveren olan TKİ’dir. Üç tarafın birlikte seçtikleri bir veya birden fazla arabulucuya gitme kararı vermeleri halinde, mahkemelerde 2 bin 830 dava açılmasına gerek kalmadan ve yargının yükünü ağırlaştırmadan daha az masraf ve daha kısa sürede bu işçilerimiz alacaklarına kavuşma imkanı bulacaktır. Bu proje Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından desteklenmektedir. (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz