Maaşta enflasyon kuralı

0
168

CHP, CHP, kamu görevlileri için yıllık enflasyon oranında maaş artışının vazgeçilmez bir genel bir kural haline getirilmesi amacıyla kanun teklifi verdi. CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Tekin Bingöl ile Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığına “Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda Değişiklik Yapılması” hakkında kanun teklifi verdi.
Teklifin gerekçesinde, 2013 yılında hükümet ile yetkili konfederasyon arasında imzalanan toplu sözleşmenin, dünya sendikacılık tarihine büyük bir skandal olarak kaydedildiği ifade edilerek, “Bu toplu sözleşme ile Türkiye’de memurlar ve memur emeklileri büyük bir ihanete uğramış; adeta sofralarından ekmekleri, ceplerinden paraları gasp edilmiştir. Memurlar ve memur emeklileri adına bu skandala imza atan dönemin yetkili konfederasyon başkanı ise 2015 Genel Seçimlerinde iktidar partisinden milletvekili yapılarak adeta ödüllendirilmiştir. 2013 Toplu sözleşme görüşmelerinde Hükümetin yüzde 3+3 zam teklifini reddeden yetkili konfederasyon, 2014 yılı için kamu çalışanlarının maaşlarına 123 TL seyyanen zam yapılmasını yeterli bulurken, enflasyon farkı ve Temmuz ayı zammından feragat etmiştir. 2015 yılı için ise sadece maaşlara yapılacak yüzde 3+3 zam kabul edilmiş, enflasyon farkından ise yine vazgeçilmiştir” denildi.
AMAÇ ENFLASYON ORANINDA MAAŞ ARTIŞINI GENEL BİR KURAL HALİNE GETİRMEK
Asıl olanın öncelikle kamu görevlilerinin maaşlarının enflasyon karşısında korunması olduğu vurgulanan gerekçede şunlar kaydedildi:
“Enflasyon farkının uygulanmaması, memur ve emeklileri sadece 2014’te değil, 2015 yılında da büyük zarara uğratmıştır. Yeni yıl zammı, enflasyon karşısında eriyen 2014 maaşlarına yapıldığı için en düşük dereceli memur 2015 yılı boyunca her ay 63 lira, müsteşarlar da her ay 595 lira eksik maaş almak durumunda kalmıştır. Oysa toplu sözleşmeye enflasyon farkı maddesi konulmuş olsaydı, memura 2014 Ocak ayında 123 TL seyyanen verilen zamla artan maaşı üzerinden değil, bunun üzerine enflasyon farkı da eklenerek aldığı maaş üzerinden 2015 Ocak ayında yüzde 3 ve daha sonra 2015 Temmuz ayında yüzde 3 zam almış olacaktı.
Bu Kanun Teklifinin amacı emekçilerin haklarını hukuk kurallarıyla güvence altına almaktır. 2013’te de görülmüştür ki haklar yetkili kişiler, kurullar, sendikalar eliyle değil ancak kanunlarla, hukuk kurallarıyla korunabilmektedir.
Bu nedenle kanun teklifimiz ile yetkili sendikanın 2013 toplu sözleşme görüşmelerinde hangi hesapla göz ardı ettiği anlaşılmayan yıllık enflasyon oranında maaş artışını vazgeçilmez bir genel bir kural haline getirmek amaçlanmıştır.
Bu durumda toplu sözleşme görüşmeleri enflasyon oranındaki maaş artışının üzerine yapılacak zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar için yapılacaktır.”
TOPLU SÖZLEŞMEDE PAZARLIK KONUSU YAPILAMAYACAK
Değişiklikle, 4688 sayılı Kanunun 31 inci maddesinin 5 inci fıkrasından sonra gelmek üzere şu fıkranın maddeye eklenmesi öngörülüyor:
“Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde yapılacak artış yıllık enflasyon oranın altında olamaz. Bu husus toplu sözleşme görüşmelerinin tarafları arasında pazarlık konusu dahi yapılamaz. Toplu sözleşme görüşmeleri kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerine yıllık enflasyon oranında verilecek olan zamma ilave olarak getirilecek zamlar ile diğer mali ve sosyal haklar için yapılır.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz