LÖSEV’Lİ ÇOCUKLAR MASKE ATTI

81

BÜYÜK YÜREKLERDEN BÜYÜK BAŞARI

Tamamı bağışlarla inşa edilen LÖSANTE Çocuk & Yetişkin Hastanesi’nde tedavisini tamamlayan çocuklar, müthiş bir zafere imza atarak maskelerini çıkardılar.

LÖSANTE Çocuk& Yetişkin Hastanesinde lösemi ve kanser tedavisini tamamlamış 43 çocuğun kansere karşı kazandığı zafer anlamlı bir etkinlik ile kutlandı. Çocukların tedavi süresince taktığı maskeleri çıkarıp atarak, tamamen iyileşmelerinin anısına düzenlenen etkinlikte tedavisi biten çocukların yanı sıra yeni tanı almış çocuklarda katıldı. İkinci bir hayata “Merhaba” diyen çocuklar yeni tanı almış ailelere umut ışığı oldular.

 

LÖSEV
LÖSEV

Partide minicik bedenleriyle zorlu bir mücadele veren LÖSEV’in kahramanları hazırladıkları vals gösterisiyle büyüklerinin hayranlıklarını kazanırken tedavisini tamamlayan kız çocukları da babalarıyla sahne alarak minik bir gösteri sundular.

İzleyenlerin büyük keyif aldığı gösteride çocukların tedavi sürecindeki hikâyelerinin anlatıldığı fotoğraf sergisi ailelere duygu dolu anlar yaşattı.

Yine bu hastalıkla mücadelelerini tamamlayıp, sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam eden LÖSEV’in iyileşen gençleri, abileri ve ablaları maske atan ve yeni tanı alan minik kardeşlerini yalnız bırakmadılar.

LÖSEV
LÖSEV

Partiye katılan ve arkadaşları gibi maskesini fırlatarak yeni bir hayata başlayan 8 yaşındaki Mert “Bugün burada sağlıklı bir çocuk olarak bulunmaktan çok mutluyum. Şuan hasta olan tüm arkadaşlarımın da biran önce sağlıklarına kavuşmalarını istiyorum” dedi.

Etkinlikte konuşan LÖSEV yönetim kurulu başkanı Üstün Ezer “ Dünya’da benzeri olmayan bir olay yaşadık. 43 çocuğumuz arkadaşlarıyla maskelerini attılar, onlar bizim gerçek kahramanlarımız. En büyük hedefimiz yüzde 95lere yaklaşan tedavi oranımızı yüzde yüze çıkarmaktır’ dedi.

Çocukların büyük bir başarıya imza attığı törende TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak’da katıldı. Lösevli çocukları bu başarı dolu mutlu günde yalnız bırakmayan Sarıtoprak gazetemize verdiği açıklamada şunları dile getirdi; “Lösev kurulduğu günden bugüne çok büyük işler başardı. Birçok çocuğumuzun tedavi olmasını sağlayan Lösev umutsuz hayatlara umut olmaya devam edecektir. Bu küçük bedenli koca yürekli çocuklar boyundan büyük bir hastalığı yenerek büyük bir başarıya imza atmıştır” dedi.

LÖSEV
LÖSEV

Lösev

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), 1998 yılında Pediatrik Hematolog, Onkolog Dr. Üstün Ezer tarafından Ankara’da kurulan ve lösemili çocuklara yardımda bulunan ve birçok ihtiyacını karşılayan bir vakıftır. Şu an İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa ve Antalya’da şubeleri bulunan vakfın bünyesinde 20.000 civarında lösemili çocuk bulunmaktadır.

Vakıf, bünyesinde tedavi gören çocukların kolej seviyesinde eğitim alabilmesi için Türkiye’nin ilk Lösemili çocuklar ana ve ilkokulunu açarak alanında bir ilke öncülük etmiştir.16 Kasım 2008 tarihinde açılan bu okul her yıl 100 lösemili çocuğa parasız eğitim hizmeti vermektedir. 2010 yılında açılan Lösemili çocuklar Köyü ile ,Ankara dışından tedavi için LÖSEV’e başvuran ailelere barınma,kısa süreli konaklama,sosyal hizmetler ve iş imkanları sunulmaktadır.

Lösemili çocukların anneleri ve lösemiyi yenen gençlerin el emeği göz nuru ile ürettikleri ürünler LÖSEV’in Ankara merkezi, İstanbul büroları ve LÖSANTE Onkoloji Kenti yerleşkesi içerisinde bulunan ISPANAK(Diğer İsimleriyle LSV DÜKKAN-LÖSEV DÜKKAN) mağazalarında sergilenip satılarak ayrıca ek bir gelir elde edilmektedir.

Ayrıca tedavisi sona eren gençler yine bu mağazalarda ve/veya vakıf bünyesinde işe yerleştirilebilmektedir. Her yıl 26 Mayıs – 1 Haziran Tarihleri arası LÖSEV öncülüğünde tüm dünyadan lösemili çocukların katılımıyla “Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası” kutlanmaktadır.