LİRALAŞTIRAMADIKLARIMIZDAN MISINIZ?

0
112
- Reklam -

Malum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının partili Başkanı Şahap Kavcıoğlu geçtiğimiz günlerde liralaşma adı altında yeni bir strateji ortaya attı.

Kavıoğlu, 2022’nin ilk Enflasyon Raporu Tanıtım toplantısında, para politikasını “Türkiye Ekonomi Modeli” ışığında revize etme çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, yeni politikanın temel unsurlarından birinin TL’nin kullanımını önceleyen, “Liralaşma Stratejisi” olduğunu açıkladı.

- Reklam -

Bu stratejiyi ortaya attı ama bırakın sade vatandaşı bu stratejiden ilk başta haberi olması gereken iktidar bile bu stratejiden bihaber davranıyor.

Sen vatandaşa Türk Lirası kullan diyorsan Türk Lirasını önce her işte ve her durumda sen kullanacaksın.

Hem faizleri yükseltmeyeceğim diye Kur Korumalı Mevduat adı altında tuhaf bir uygulama geliştirecek ve faizleri dövize endeksleyeceksin hem de Türk Lirası kullanın diye strateji oluşturacaksın bu olur mu? Bu uygulama tüm vadeli tasarrufları dolarize etmek, hâlihazırda Türk Lirası kullanan kesimi de yabancı para birimlerine yönlendirmek olmuyor mu?

Bir taraftan seçilmiş, ayrıcalıklı müteahhitlere Yap İşlet Devret kapsamında döviz bazında hazine garantileri verip, diğer taraftan sadece vatandaşlara Türk Lirası kullan diye öğüt vermek anormal bir iş değil mi?

Çevirin efendim bu sözleşmeleri dövizden, dolardan, eurodan Türk Lirasına, görelim sizin samimiyetinizi, ondan sonra elbette vatandaşlarda kendi üstlerine düşeni yapacaktır.

Bu ülkede eğer Türk Lirası kullanılacaksa önderlik etmesi, başı çekmesi, ihalelerinde ve borçlanmalarında Türk Lirası kullanması gereken devlet değil midir?

Bunlar yapılmadığı müddetçe Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının partili Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından ortaya atılan “Liralaşma Stratejisi” içi boş bir slogandan daha fazla bir mana ifade etmez.

Bu noktada iktidara dönüp “siz de liralaştıramadıklarımızdan mısınız?” Diye sormak hakkımız değil midir?

Bahse konu para işleri oldu mu slogan sökmez, biliriz ki paranın dini, imanı, milliyeti olmaz insanlar kullanacakları parayı seçerlerken, ya da seçme hakları olduğunda en güvenilir olduğunu düşündükleri para birimini seçerler.

Bir paranın güvenilir olabilmesi için önce enflasyondan etkilenmemesi, yurt içi ve dışı her yerde geçmesi gerekir Türk Lirası Türkiye dışında nerede geçiyor?

Uluslararası piyasalardan Türk Lirası ile altın, petrol, gaz ya da buğday almak mümkün mü?

Elbette hayır, daha da kötüsü bırakın uluslararası piyasaları iç piyasada bile birçok mal ve hizmeti dahi Türk Lirası ile almak mümkün değildir.

Türkiye çok önemli miktarda dış ticaret açığı veren, yani ürettiğinden çok fazlasını tüketen bir ekonomik yapıya sahiptir.

Kurların göreceli olarak sakinlediği ocak ayında Ticaret Bakanlığı verilerine göre ihracat yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar İthalat ise yüzde 55 artışla 28 milyar dolar oldu, Bu rakamlara göre dış ticaret açığı 10,4 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu kadar yüksek miktarda dış ticaret açığı veren, ürettiğinden fazlasını tüketen, ithalata devam edebilmek için durmadan borca döviz bulmaya çalışan bir ekonomide liralaşma diye bir strateji uygulanamaz.

Eğer iktidar gerçekten de liralaşma diye bir strateji uygulamak istiyorsa önce iktidara ve kurumlara yönelik güven artırıcı önlemler alması gerekir. Bu önlemlerin başında da Merkez Bankası’nın bağımsızlığını yeniden tesis etmek gelmektedir. Başında uzman değil, partili bir ismin olduğu bir başkan varken, iktidar mensupları merkez bankası elbette bağımsız olmayacak derken, cumhurbaşkanı adam söz dinlemiyordu görevden aldım diye konuşurken elbette hiç kimse Merkez Bankasına ve onun bastığı paraya güvenmeyecektir.

Merkez Bankasının bağımsızlığı elbette önemli ve gerek şarttır ama yeterli değildir.

Ülkenin üretim gücüne, varlıklarına ve ekonomi yönetimine de güven duyulması gerekir.

Ben ekonomistim diye iddia eden ama hiçbir ekonomi kitabında yazıp, hiçbir ciddi ekonomistin doğru demediği “faiz sebep, enflasyon sonuçtur” gibi tuhaf bir iddiayı savunanların yönettiği bir ekonomiye ve o ekonominin parasına kim, niye güvensin?

Özellikle de birikim ve hesap aracı olarak kullanmak için o parayı niye tercih etsin?

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz