Atatürk ve laiklik okul kitaplarından çıkartıldı

0
252

Tarihçi-Yazar Mustafa Solak,” Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitaplarından laiklik çıkarıldı” dedi.

Ülkemizde eğitimin sorunları sürekli gündemde iken Tarihçi- Yazar Mustafa Solak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarından Atatürk ve laiklik kavramının çıkartıldığını ortaya koydu.

Eğitim alanındaki aksaklıkları kitaplaştıran Tarihçi-Yazar Mustafa Solak ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarından laikliğin çıkarıldığını söyleyen Tarihçi-Yazar Mustafa Solak, ”18 Temmuz 2017’de öğretim programlarını yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı, bu programlara dayalı ders kitaplarını yazdı ve okullara yollamaya başladı” dedi.

“GayriMilli Eğitim” kitabımda müfredatlara değindiğini belirten Solak, “ İlköğretimden lise sonuncu sınıfa kadar (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12) okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarını inceledim, diğerlerini de inceliyorum” dedi.

Atatürk ve Laiklik kaldırıldı

Solak,” İlköğretimden lise sonuncu sınıfa kadar okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarından Atatürk, Laiklik, Atatürk’ün din ve vicdan özgürlüğüne dair ünite, cümleler, görseller kaldırıldı. Öyle ki yeni kitaplarda Atatürk ve laikliğebir kelime dahi değinilmiyor.

Örneğin 9. sınıf (Lise 1) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında “Laiklik ve Din” ünitesi çıkarıldı.Önceki yılın 10. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde 6. Ünitesinde Atatürk’ten bahsedilirken bu yıl bahsedilmiyor” ifadelerini kullandı.

Din ekonomik hayatı da belirleyecek

Solak, “Din ve Hayat ünitesindeki ‘İslam dininin ekonomik hayatla ilgili ilkelerini yorumlar’ ifadesiyle dinin, ekonomik hayatta da belirleyici olması gerektiği vurgulanmıştı. Bu kapsamda kitapta faizin, karaborsacılığın, karşı tarafın sıkıntıda olmasından yararlanmak, belirsizlik ve risk sömürüsü yoluyla, aldatarak, yalan beyanda bulunarak, zorlayarak kazanç elde etmenin İslam tarafından yasaklandığı dile getirildi. Zekât, sadaka, fitre sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya, sosyal adalete örnek gösterilmiştir” şeklinde konuştu.

Solak,“Din ve Aile” başlığında evliliğin önemi, içinde köle ve cariyenin de geçtiği Nur Suresi 32. ayetle anlatılıyor. “Kur’anda ‘Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanlarla evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.’ ayetiyle evlilik teşvik edilir’ deniliyor.

MEB burada kölelik ve cariyeliği onaylamamakta ama sadece ayeti mi vermektedir? Yoksa kölelik ve cariyeliği normal mi görmektedir? En iyisi bizim gibi bu soruların düşünülmesine meydan vermeden MEB’in konuya dair yorumunu sunmasıdır. MEB açık konuşmalıdır” dedi.

Laiklik “mesele” olarak görülüyor

Tarihçi-Yazar Solak şöyle konuştu:

“11. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabına yeni eklenen İnançla İlgili Meseleler ünitesindeki, İnançla İlgili Felsefi Yaklaşımlar konusunda,Sekülarizm, Politeizm, Pozitivizm, Agnostisizm, Teizm, Deizm, Ateizm, Materyalizm, Nihilizm Kötülük Problemi, Yeni Dinî Hareketler, Din İstismarı,İslamofobikavramları anlatılmıştır. Sekülerizm şu şekilde tanımlanmıştır:

Latincede “dünyevileşme” anlamına gelen sekülarizm; hukuki konularda, toplumu ilgilendiren sosyal kararlarda ve siyaset biliminin işleyişinde din merkezli görüşlerin tamamını reddeden düşüncedir.

Burada laiklik yerine sekülerizmin tercih edilmesi bilinçlidir. Laikliğin toplumun aşina olduğu ve Atatürk’ü çağrıştıran bir kavram olması dolayısıyla laikliği doğrudan eleştirerek halkın tepkisini yol açmak istemiyorlar.

Müfredatı yazanlar açısından laiklik ve sekülerizm arasında fark yoktur. Laiklik ile sekülerizmin uygulamada farklı olsa da ikisinin de “dini büyük ölçüde devre dışı bırakmak” hususunda buluştukları vurgulanarak laikliğin din karşıtı olduğu söylenmektedir.

Anadolu İmam Hatip Liseleri Kelam ders kitabında “inkârcı akımlar”ın “hümanizm ve sekülarizm temelleri üzerinde yükselmekte” olduğu belirtilmektedir. Dahası laiklik ile eş tuttukları sekülerizmin “dinsizlik” olduğunu ima etmişlerdir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz