• Güncel
  • Haberler
Ana Sayfa Güncel Haberler Atatürk ve laiklik okul kitaplarından çıkartıldı

Atatürk ve laiklik okul kitaplarından çıkartıldı

-

Tarihçi-Yazar Mustafa Solak,” Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitaplarından laiklik çıkarıldı” dedi.

Ülkemizde eğitimin sorunları sürekli gündemde iken Tarihçi- Yazar Mustafa Solak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarından Atatürk ve laiklik kavramının çıkartıldığını ortaya koydu.

Eğitim alanındaki aksaklıkları kitaplaştıran Tarihçi-Yazar Mustafa Solak ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarından laikliğin çıkarıldığını söyleyen Tarihçi-Yazar Mustafa Solak, ”18 Temmuz 2017’de öğretim programlarını yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı, bu programlara dayalı ders kitaplarını yazdı ve okullara yollamaya başladı” dedi.

- Reklam -

“GayriMilli Eğitim” kitabımda müfredatlara değindiğini belirten Solak, “ İlköğretimden lise sonuncu sınıfa kadar (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12) okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarını inceledim, diğerlerini de inceliyorum” dedi.

Atatürk ve Laiklik kaldırıldı

Solak,” İlköğretimden lise sonuncu sınıfa kadar okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarından Atatürk, Laiklik, Atatürk’ün din ve vicdan özgürlüğüne dair ünite, cümleler, görseller kaldırıldı. Öyle ki yeni kitaplarda Atatürk ve laikliğebir kelime dahi değinilmiyor.

Örneğin 9. sınıf (Lise 1) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında “Laiklik ve Din” ünitesi çıkarıldı.Önceki yılın 10. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde 6. Ünitesinde Atatürk’ten bahsedilirken bu yıl bahsedilmiyor” ifadelerini kullandı.

Din ekonomik hayatı da belirleyecek

Solak, “Din ve Hayat ünitesindeki ‘İslam dininin ekonomik hayatla ilgili ilkelerini yorumlar’ ifadesiyle dinin, ekonomik hayatta da belirleyici olması gerektiği vurgulanmıştı. Bu kapsamda kitapta faizin, karaborsacılığın, karşı tarafın sıkıntıda olmasından yararlanmak, belirsizlik ve risk sömürüsü yoluyla, aldatarak, yalan beyanda bulunarak, zorlayarak kazanç elde etmenin İslam tarafından yasaklandığı dile getirildi. Zekât, sadaka, fitre sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya, sosyal adalete örnek gösterilmiştir” şeklinde konuştu.

Solak,“Din ve Aile” başlığında evliliğin önemi, içinde köle ve cariyenin de geçtiği Nur Suresi 32. ayetle anlatılıyor. “Kur’anda ‘Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanlarla evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.’ ayetiyle evlilik teşvik edilir’ deniliyor.

MEB burada kölelik ve cariyeliği onaylamamakta ama sadece ayeti mi vermektedir? Yoksa kölelik ve cariyeliği normal mi görmektedir? En iyisi bizim gibi bu soruların düşünülmesine meydan vermeden MEB’in konuya dair yorumunu sunmasıdır. MEB açık konuşmalıdır” dedi.

Laiklik “mesele” olarak görülüyor

Tarihçi-Yazar Solak şöyle konuştu:

“11. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabına yeni eklenen İnançla İlgili Meseleler ünitesindeki, İnançla İlgili Felsefi Yaklaşımlar konusunda,Sekülarizm, Politeizm, Pozitivizm, Agnostisizm, Teizm, Deizm, Ateizm, Materyalizm, Nihilizm Kötülük Problemi, Yeni Dinî Hareketler, Din İstismarı,İslamofobikavramları anlatılmıştır. Sekülerizm şu şekilde tanımlanmıştır:

Latincede “dünyevileşme” anlamına gelen sekülarizm; hukuki konularda, toplumu ilgilendiren sosyal kararlarda ve siyaset biliminin işleyişinde din merkezli görüşlerin tamamını reddeden düşüncedir.

Burada laiklik yerine sekülerizmin tercih edilmesi bilinçlidir. Laikliğin toplumun aşina olduğu ve Atatürk’ü çağrıştıran bir kavram olması dolayısıyla laikliği doğrudan eleştirerek halkın tepkisini yol açmak istemiyorlar.

Müfredatı yazanlar açısından laiklik ve sekülerizm arasında fark yoktur. Laiklik ile sekülerizmin uygulamada farklı olsa da ikisinin de “dini büyük ölçüde devre dışı bırakmak” hususunda buluştukları vurgulanarak laikliğin din karşıtı olduğu söylenmektedir.

Anadolu İmam Hatip Liseleri Kelam ders kitabında “inkârcı akımlar”ın “hümanizm ve sekülarizm temelleri üzerinde yükselmekte” olduğu belirtilmektedir. Dahası laiklik ile eş tuttukları sekülerizmin “dinsizlik” olduğunu ima etmişlerdir.”

- Reklam -
Ali Baran Fayık
Ali Baran Fayıkhttps://sonsoz.com.tr
Üniversite idealim olan bölüm için Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü kazandım ve mezun oldum. Kırıkkale Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 3. sınıf Öğrencisiyim., Sonsöz gazetesinde yazdığım yazılarla ve haberler ile karşınızdayım.

Güncel Haberler

Özel şirkete devlet reklamı

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Bursa Şehir Hastanesinin hasta kabulüne başladığını duyuran spot filmde; toplumu bilinçlendirici, uyarıcı ve eğitici içerik taşımadığını söyleyerek zorunlu kamu spotlarının iktidarın faaliyetlerini tanıttığı ve ticari iletişim unsurları içerdiği için mevzuata aykırı olduğunu söyledi.

Yaylalarda kalanlara mobil sağlık hizmeti

MUŞ Sağlık Müdürlüğü ekipleri, yaz aylarında dağ köylerindeki yaylalarda yaşayanları ağız ve diş sağlığı taramasından geçirdi.

Halk otobüsü Halka karşı!

Halk otobüsü Halka karşı!

Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 22.08.2019 tarihinde yayınladığı Basın Bülteni ile duyurduğu bilgilere göre Türkiye, küresel pazarda süren durgunluğa ve artan risklere rağmen...

İki süper güç artık Türkiye’nin gerçek komşularıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ani bir karar ile 27 ağustosta, Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya gidiyor.

2 bin eserlik koleksiyonunu evi ve bahçesinde sergiliyor

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde, emekli İshak Yeşil (55), 19 yılda biriktirdiği 2 bin eşyadan oluşan eski eserler koleksiyonunu, evi ile bahçesinde sergiliyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Özel şirkete devlet reklamı

RTÜK üyesi Faruk Bildirici, Bursa Şehir Hastanesinin hasta kabulüne başladığını duyuran spot filmde; toplumu bilinçlendirici, uyarıcı ve eğitici içerik taşımadığını söyleyerek zorunlu kamu spotlarının iktidarın faaliyetlerini tanıttığı ve ticari iletişim unsurları içerdiği için mevzuata aykırı olduğunu söyledi.

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz