Kuyumcular bayram sonrasını iple çekiyor

266

ANKARA – Ramazan ayının yaraları saramadığını belirten kuyumcu esnafı bayram sonrasını iple çekiyor. Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, “Bütün ümidimiz bayram sonrasında” diye konuştu. Vatandaşlara da seslenen Çavuşoğlu, “Vatandaşların her ay maaşının bir kısmını altına yatırmasını öneriyoruz. Tasarruf etmek isteyenler çeyrek altın alabilirler” diye konuştu.

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Çavuşculu, bayram sonrasında altın piyasasının nasıl bir seyir izleyeceğine ilişkin ANKA’ya değerlendirmede bulundu. Okulların kapanmasıyla nişan ve düğünlerin arttığını belirten Çavuşculu, “Ramazan ayı içerisinde düğün nişan organizasyonlarında bir azalma oluyor. Düğün zamanında insanlar tabi ki bir alyans, bilezik veya hediye altın alacak,Ramazan ayı dolayısıyla beklentileri karşılayamayan işlerimizin bayramdan sonra açılacağını ümit ediyoruz. Beklentimiz bu yönde” dedi.

“ALTIN ALMAK İSTEYEN VATANDAŞ BİLİNÇLİ OLSUN”

Çavuşculu, altın almayı düşünen vatandaşlara önerilerde de bulundu. Çavuşculu, vatandaşların ne amaçla altın almak istediğini bilerek kuyumculara gitmesini istedi. Kuyumculardan bilinçsiz olarak alışveriş yapılmaması gerektiğinin altını çizen Çavuşculu, şunları kaydetti: “Öncelikle vatandaş, tasarruf için mi kullanmak için mi altın almak istediğini bilecek. Aldığı ürün hakkında bilgi alacak. Ürünü aldıktan sonra faturasını isteyecek. Ürünün işçilik değerini soracak, ne aldığını bilecek. Esnafla konuşmadan tasarruf etmek isteyen biri gidip bir gerdanlık alıyor; ancak zarar ettiğini çok sonra fark ediyor. Bu sefer ‘kuyumcu beni kandırdı’ diyor. Halbuki öyle değil. Vatandaş bilmeden işçiliği emeği olan bir ürün alınca bu sorunla karşılaşabiliyor.”

Tasarruf etmek isteyen vatandaşlara çeyrek altın almaları tavsiyesinde bulunan Çavuşculu, günümüzde her şeyin tasarruftan ibaret olmadığının da altını çizdi. Çavuşculu, meslek liselerindeki takı tasarımı bölümlerinin yoğunlaşmasıyla birlikte vatandaşların özel tasarımlı takılara ilgilerinin arttığını da söyledi.

Çavuşculu, ayrıca Ramazan ayı sonrasında altın fiyatlarında çok büyük bir fark oluşmayacağını da sözlerine ekledi.