Ana Sayfa Yazarlar Küsmediler, umudu kestiler!

Küsmediler, umudu kestiler!

-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Partimizde küs seçmen yok” demiş.

Bence de yok!

Küslük, barışma ihtimalini içinde taşır.

CHP’nin bir grup seçmeni ise artık böyle bir ihtimali bile gerçekçi bulmadığı için küsmedi, partiden umudu tümüyle kesti.

Bunlar ya sandığa hiç gitmeyecek ya da giderlerse CHP’ye değil başka partiye oy verecek.

++

Peki, sözünü ettiğim o seçmen grubu uzun yıllar coşkuyla desteklediği partisinden umudu neden kesti?

Yakın çevremde yaptığım gözlemlere dayanarak bu sorunun yanıtını şöyle verebilirim:

1-Yerel seçim için aday belirlemenin en demokratik yöntemi ön seçim yapmak, her yerde partili üyelerin tercihini gözetmekti. CHP yönetimi bunu gerçekleştiremedi, aday adaylarına, “Bu benim adamım, tercih etmeliyim” ya da “Bu bana biat etmez, dışlamalıyım” anlayışıyla yaklaşıldı.

2-Parti yönetimi hem siyasetteki tansiyon yüksekliğinden şikayet ediyor hem de kendisi bu tansiyonu daha da yükseltmek için elinden geleni yapıyor. Derli toplu iktidar eleştirileri duyulmadı, küfre varan ağır hakaretler muhalefet sanıldı.

3-HDP’nin PKK-PYD-YPG ile bağlantısı net biçimde görüldüğü halde yerel seçimde bu partiyle ittifak yapılmak isteniyor. O kadar ki büyük şehirler başta olmak üzere kimi yerlerde CHP’li adayların kazanması tamamen HDP’nin vereceğe desteğe bağlandı. Bunu anlamak ve kabul etmek mümkün değil.

4-Bir çok partili aday yapılmadığı için başka partilere geçip aday oldu. Bu durum, partinin ideolojik açıdan sorunlu olduğunu, yarışın ülke için değil koltuk için yapıldığını gösterdi.

5-Bir yandan kadın-erkek eşitliğinin her alanda sağlanması istenirken diğer yandan kadın adaylara yeterince yer verilmedi, kadın aday gösterme bakımından Ak Parti’nin bile gerisinde kalındı.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nuri Kayış
Nuri Kayışhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

Bu Haberler Kaçmaz!

Obeziteye karşı haftada 5 gün 45 dakika tempolu yürüyüş

 DÜNYA Sağlık Örgütü tarafından 'Sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi' olarak tanımlanan obezite için bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapılıyor. Ege Üniversitesi...