Küresel hayır

70

BM Genel Kurulu’nun, Amerika Devlet Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tepki olarak sunulan karar tasarısını çoğunluğun oylarıyla kabul etmesine tepkiler gelmeye devam ediyor.

Genel Kurul üyesi 193 ülkeden 172’sinin katıldığı ve 35 ülkenin çekimser kaldığı oylamanın sonucu Filistin’liler kadar pek çok ülkenin de sevinmesine sebep oldu. Geçtiğimiz gün bize yeni bir birleşmiş milletler lazım demiştim. “Beş ülkenin ağzının ucunda, bütün dünyanın kaderi, bunun neresi adil” anlamına gelen bir yazı yazmıştım.

Yaptırımı olmasa da bu son karar, birleşmiş milletlerin içindeki İsyan gibidir. Belliki sayıca çok olan bunca ülkenin aldığı kararların, yok sayılmasına verilen bir tepkidir. En çokta İran dışişleri Bakanı Cevad Zavari’nin cevabı İlgimi çekti . “Küresel hayır” Şeklinde attığı twit ta durumu en iyi açıklayan tanımlamaydı.
Avrupa’ da, bu kararı, mafyavari tavırlara verilen bir cevap olarak değerlendirilmiştir. Alman basınında bu kararla, özellikle Trump’ın mafyavari tehditlerine boyun eğilmemesinden söz edildi. Evet ama yetmez! Yine söylüyorum beş ve de oyuna karşı hiçbir kararın geçerli olmadığı yani hükümsüz olduğu bir birleşmiş milletler bu dünyaya barışı güvenliği getiremez…

KATALANLAR DURMUYOR

Dünya globalleşirken ülkelerin küçük parçalar halinde bölünmeye sevam etmesi tartışılıyor. Bu durumda Avrupa’nın içinde de “Katalanların aldığı kararların devamı gelebilir” diye yazmıştım. Avrupa Birliği’nin önderliğinde bastırılan Katalanlar, Son oylamada sandıktan bu kez daha yüksek bir katılımla yine ayrılık kararı çıktı.
İspanya’nın girişimi ile Katalonya özerk bölgesinde yapılan erken genel seçimleri bağımsızlık yanlısı partilerin oluşturduğu birlik kazandı. Bölgesel hükümetin, görevden alınan başkanı Carles Puigdemont’un bağımsızlık yanlısı Avrupa Demokratik Partisi, Ve diğer ayrılıkçı partiler yüksek oy oranıyla çıktı. Sokaklarda “Puigdemont başkan” diye çığlık attılar. Bu sefer de engellenip susturulsalar bile, “gönülsüz aş” hikayesi gibi, “İspanya’nın da, AB nin de işi zor.