Kürdistan olsa ne yazar dünya almış başını gidiyor!

257

Şu Türkiye’de akan kana giden fidanlara o kadar yazık oluyor ki.
Dünya artık çok değişti. Eski dünya çok geride kaldı. Onun için yaklaşık 40 küsur yıl önce

PKK örgütlenmesi ile başlayan terör hala sürüyor ne yazık ki.
İsveç’te eskiden içe kapalı, dışarda hiç göç almayan bir ülke iken, 1950’lerin başında ilk kez iş göçü alarak yabancılarla tanışmış. Anlatılanlara göre İtalya, Yunanistan, eski Yugoslavya ve Türkiye’den gelen değişik tenli ve değişik fiziki görünümlü insanlar, el üzerinde tutulmuş.
Bu farklılıkları ile çok sevilmişler. Okula giden çocuklar arasında siyah saçlı yabancı çocukları cazibe noktası olmuş. Bu çocukların babaları da İsveçli kadınların tercih ettikleri erkeklerin başında gelmiş.
YA ŞİMDİ, BU POPÜLER İLGİ BİTTİ
Yaklaşık 50 yıl sonra İsveç’te İskandinavya’da tüm Avrupa’da yabancıların sayısının artması ile yabancıların pabucu dama atıldı.
Dama atılmakla da kalmadı. Artık istenmeyen insanlar olarak görülmeye başladılar. Özellikle Irak, Suriye, Afganistan ve Afrika ülkelerinden son yıllarda gelen yabancıların sayısı nedeniyle İsveç çok kültürlü bir ülke oldu.
Bunlar arasında Türkiye’den gelen Türk ve Kürt asıllı vatandaşların sayısı da 100 binin üzerine çıktı.
NEDEN BUNLARI ANLATIYORUM
Yaklaşık 30 yıldır İsveç’te yaşayan birisi olarak son yıllarda yabancıların ağırlığını bir yabancı olarak bende hissettim. Oturduğum semt daha çok İsveçlilerin yaşadığı bir semt olarak bilinirdi. Yabancı nüfus vardı. Ancak o kadar orantılıydı ki, fazla göze çarpmıyordu.
Son 3 yılda ise bu fotoğraf değişti. Artık alışveriş merkezine, yüzme havuza, kısacası kalabalığın olduğu yerlere gittiğinizde yabancılar artık gözle görülebilir bir çoğunluktalar.
Burası yabancıların çok az yaşadığı bir belediye ki İsveçlilerin nerdeyse hiç yaşamadığı yabancı ağırlıklı semtler de var.
Oralarda dolaşırken, kendi kendinize burası İsveç mi? diye sorarsınız. Dünyanın değişik ülkelerinden, değişik dış görünüşlü ve değişik dil konuşan insanları görürsünüz. Yani dünya artık eskisi gibi dönmüyor. Avrupa’nın kuzeyi, Vikinglerin ülkesi bile yabancıların istilasında.
NEDEN KÜRDİSTAN OLSA NE YAZAR DEDİM
İşte yukarıdaki manzara böyle iken, Türkiye’de PKK terörü yüzyıllarca birlikte yaşadığı insanları birbirine düşmanmış gibi kıyasıya öldürüyor.
Bak İsveç’e insanlar insan gibi yaşamak için geliyor. Bir gelecek için bir umut için anavatanlarını zorunlu olarak bırakıp bu ülkeye ya da Avrupa’nın bir başka ülkesine gidiyor.
Artık sınırlar yok gibi. Bütün kıta insanları artık bir araya gelmişler. İsveç’te bu insanları, mutlu ve gelecek vaat eden bir umutla eğitiyor ve geleceğe hazırlıyor. Kimsenin, kimseyi öldürmesine gerek yok.
Kimse İsveççe öğrenmeyi bir aşağılanma olarak kabul etmiyor.
Kimse anadilini öğrenemez ya da konuşamaz diye yasakla karşılaşmıyor.
Kimse din özgürlüğüne kısıtlama görmüyor.
Bu ülkeye gelip yerleşen her kıta insanı, İsveçliler ile aynı haklara sahipler.
İsveç Anayasasının vaz geçilmezi, yasalar karşısında ırk, din, cinsiyet fark etmeden herkes eşittir. Bu ülkede insanlar, ırkçılık artsa dahi, mutlu bir gelecek için el ele vermişken, yüzyıllardır beraber olmuş, kız alıp vermiş, aynı dine mensup, aynı cephede bir gaye için omuz, omuza verip düşmana karşı süngü tutmuş insanların torunlarına bunlar yakışıyor mu?
Zararın neresinden dönülürse kar misali, bu örnekten yola çıkarak, artık barış geldi de geçiyor. O ülke tüm insanlığın diye bakarsak, Kürdistan olmuş, Türkiye olmuş hiç önemi yok. Dünya artık bu konseptle yaşıyor.
Neden Türkiye coğrafyasında yaşayan Kürtler alışmasın.
İşte en sona Türk nüfusuna karışan 2,5 Milyon Suriyeli örneği. Afrika’dan Türkiye’ye sığınan ve İstanbul’da oluşan Afrikalı semtleri duyunca, neden bunların dertleri, neymiş Kürdistan sevdası diye düşünüyorum