Kurban eti küçük parçalar halinde saklanmalı

0
172

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, kurban etinin büyük parçalar halinde değil, yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak saklanması gerektiğini belirtti.
Demirbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı ve sonrasında özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp, damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmelerinin önemli olduğunu ifade etti.
Mide ve bağırsak hastalığı olan kişilerin kurban etlerini hemen tüketmemesi gerektiğine işaret eden Demirbaş, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirmesi gerektiğini vurguladı.
Demirbaş, etle yapılan yemeklere ilave yağ eklenmemesi gerektiğine dikkati çekerek, özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmasının önemli olduğunu kaydetti.
Kesilen etlerin korunması ve saklanmasının insan sağlığı açısından çok arz ettiğini aktaran Demirbaş, şu uyarılarda bulundu:
“Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı ‘mikroorganizmalar’ için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz