Ana Sayfa Güncel Haberler Kriz milyonerleri dövizde duruyor

Kriz milyonerleri dövizde duruyor

-

Yılbaşından buyana derinleşerek süren ekonomik krizden herkes nasibini alıyor. Her krizde olduğu gibi kazanan da olacak, kaybeden de. İflas eden de olacak, parasına para katıp milyonerler sınıfına da atlayan da.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) göre, yılbaşından buyana yurt içinde ve dışında yerleşik milyonerlerin sayısı Eylül sonu itibarıyla dokuz ayda 48 bin 245 kişi artmış. Bankada en az bir milyon lirası olanların sayıldığı bu değerlendirme ile toplam milyoner sayısı 187 bin 245’e yükselmiş. Demek günde ortalama 178 kişi sadece bankadaki parası üzerinden milyonerlik unvanını almış.
Bu mantar gibi çoğalan milyonerlerin toplam mevduatı da yine aynı dönem itibarıyla 284 milyar lira artarak 1.19 trilyon liraya ulaşmış. Milyoner başına düşen ortalama mevduat da 6.3 milyon lira. Daha çarpıcı olanı yurt içindeki tüm bankalardaki mevduatın iki trilyon lira olduğu göz önüne alınırsa, milyoner bunun yarısından fazlasını elinde tutuyor.
Hesap sepetlerine bakılırsa, yurt içinde yerleşik milyonerlerin mevduatlarının 456.1 milyarı Türk lirasında, 618.1 milyarı dövizde, 5.7 milyarı kıymetli maden olarak tutuluyor. Bu durumda döviz kurlarının her artışı milyonerlerin hesaplarını kabartacaktır. O da olmazsa, bir milyon liraya aylık net 25 bin lira faiz verilmesi milyonerin yerlerini pekiştirecektir.
Sayıları 21 bin olarak hesaplanan yurt dışı yerleşik milyonerin paralarının 14 milyarı lirada, 106 milyarı dövizde bulunuyor.

SERVET DÜŞMANLIĞI
Şimdi bu tabloya bakınca “dövizden çıkın, liraya dönün” çağrılarına milyoner vatandaşlarımız uymamış. Hemen “yuh be kardeşim bu ne zenginlik” deyip servet düşmanlığı da yapmayalım. Bu paraların getirisinden vergiler anında kesilip devlete gidiyor. Yastık altında kalsaydı daha iyi mi olacaktı? Ne güzel, para bankalarda para bir şekilde değerlendiriliyor. Banka da milyoner de kazanıyor.
Yine BDDK’ya göre geçen Ocak-Eylül döneminde banka mevduatlarına 98.6 milyar lira faiz getirisi ödenmiş. Doğal olarak yarısı da milyonerlere gitmiştir. Bu arada bankaların kendi faiz gelirleri ise 203.6 milyar liraya yükselmiş.
Bankaların bu dönemde net faiz gelirleri 110 milyar liraya yaklaşırken, net karları da geçen yıla göre 4 milyar artarak 42.1 milyar lira olmuş.
Böyle bir sistemde milyoner olmamak mümkün değil eğer paranız varsa tabii. Yoksa yapacak bir şey yok, bu tür yazılarla teselli bulmaktan başka.

ANKA DA GİTTİ
Özel haber ajansları arasında farklı bir yeri olan Ankara merkezli Anka Haber Ajansı da faaliyetlerine son verdi, tarih oldu.
1972 yılında kurulan, çok sayıda gazetecini yetiştiği okul gibi görülen ve yayımladığı sayısız haberlerle gündem değiştiren ajansın yokluğu şu yandaş medya tartışmaları arasında farklı bir habere ulaşma açısından çok hissedilecek.
Kısa bir dönem bizim de çalıştığımız Ajansın bu hale gelmesinin birikmiş birçok nedeni var şüphesiz. Ama yıllar öncesinde diğer yaygın haber ajanslarıyla yeni filizlenmeye başlayan internet gazeteciliğinde rekabete girmesi önerilerimizin dikkate alınmaması gibi her alanda kendini yenileyememesi ANKA’nın kötü gidişatını hızlandırdı. ANKA’nın özgün habercilik anlayışıyla yeniden sektöre dönüş yapması en büyük dileğimiz. .

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.