Kötüler sahnede…

119

Artık daha çok inanmaya başladım; dünyada kötülerin devri başlıyor…Irkçı yükseliş hemen her yerde sürüyor. Tepkilere rağmen Beyaz saraya yerleşen Trump’tan sonra Fransa’da Marin Le Pen tıpkı Trump gibi ırkçı ve ismi yolsuzlukla anılan bir politikacı.

Baba Le Pen’in en küçük kızı. İki gündür Fransa’nın her yerinde tepkiler var. Korkarım yakında seçilebilir üstelik şu anki Başbakan’ın seçtirmemek için elinden geleni yapacağını açıklamasına rağmen. Hatırlayacaksınız Obama’da, “Trump kazanırsa ülkeyi terk ederim” demişti ve Trump’ın seçilmesini engellemekle yükümlü olduklarını söylemişti. Sonuç: Trump Beyaz Saray’da oturuyor, Obama’da ülkeyi terk etmedi.

Sanki aynı şeyler Fransa’da olacakmış gibi geliyor. Almanya’da yeni seçimlere hazırlanıyor. Yeni yükselen bir ırkçı parti olan Afd’nin kadın lideri Freuke Petry Ülkeye gelen sığınmacıların üzerine ana polisinin gerekirse ateş açması gerektiğini söylemişti. İşin kötüsü hemen ardından yapılan bir kamuoyu yoklamasında ise halkın üçte birinin bunu onayladığını görüldü, yani her üç kişiden biri mültecilere silah sıkılmasını onaylıyormuş… Hollanda deseniz, Mart’ta yapılacak seçimlere hazırlanırken, ırkçı Özgürlük Partisi (!) lideri Wilders’in sert sözleriyle çalkalandı. “Kur’anı yasaklatacağım, camileri kapatacağım”. Almanya’da iktidara kim gelirse gelsin sistem ırkçılığa geçit vermez diye düşünüyorum. Devletin, özellikle
Hitler’den sonra, en hassas olduğu noktalardan biridir bu. Ama Fransa ve Hollanda için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Zaten şu anki Başbakan Rutte bile bu konuda sabıkalı sayılır.
15 Temmuz darbe girişimini protesto ederken, bir Hollanda televizyon kanalına git diyen Türkleri görünce sinirlenerek, “sen defol git Türkiye’ye” diye seslenmişti.
Kaldı ki Rutte ırkçılık karşıtı olduğunu ifade ediyor. Bu durumda siz Wilders’i düşünün bir de…
İşte bu üç lider, Koblenz’de biraraya gelip aralarında, dayanışma içinde, ırkçı kararlar aldılar. Bunların bu kadar yükselmesi hakları tarafında da desteklediğini göstermez mi? Böyle giderse dünyayı kötüler üretmeye başlayacak, iyi insanların tüm çabasına rağmen…