Koronavirüs nedeniyle yurt dışından yaş meyve ve sebzeye talep arttı

0
18

KORONAVİRÜS sürecinde Batı Akdeniz’in yaş meyve sebze ihracatında son bir ayda, miktar olarak yüzde 20.5 artışla 50 milyon 811 kilogram, parasal olarak ise yüzde 10.87 artış ve 44 milyon 120 bin dolarlık ihracat yapıldı.

İhracatı en çok yapılan ürün domates olurken, portakal ve elma ihracatı ise rekor artış gösterdi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkan Yardımcısı Abdullah Bulut, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde, Batı Akdeniz bölgesinde meyve ve sebze ürünlerine talebin arttığını söyledi. Tüm dünyayı etkileyen salgının, tıbbi boyutlarının yanı sıra dünya ekonomileri üzerinde de büyük riskler oluşturduğunu belirten Bulut, ”Üretim faaliyetleri dünya genelinde ciddi yavaşlama gösterse de bazı sektörlerde etkilenme oranı daha düşük oldu. İlaç sektörü ile tarım ve gıda sektörleri ise artış eğilimi gösterdi. Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizin tarım ve gıda sektörlerinde rakibi konumundaki İspanya ve İtalya gibi ülkelerde özellikle büyük ölçekli şirketlerde üretimin durması nedeniyle Türkiye Avrupa Birliği ülkelerindeki etkinliğini artırdı. Ülkemiz üreticileri sadece yurt içi tedariğini değil, dünya taleplerini de karşılıyor” dedi.

RUSYA VE DOĞU AVRUPA

Tedbirlerin yoğun olarak uygulanmaya başlandığı 20 Mart- 20 Nisan arasındaki dönemde Batı Akdeniz bölgesi ihracat rakamlarını açıklayan BAİB Başkan Yardımcısı Bulut, yaş meyve sebze ihracatının yüzde 10.87 oranında artış kaydettiğini söyledi. En fazla ihracatın sırasıyla Rusya Federasyonu, Romanya, Almanya, Ukrayna ve Bulgaristan’a gerçekleştiğini belirten Bulut, en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünlerin ise domates, biber, elma, kabak ve portakal olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz