Korona Virüs tehlikesi büyüyor!

2
78


2020 Mart ayından bu yana 6 aydır Korona virüs (Covid 19) tehdidi altındayız. Davetsiz misafirimiz Korona virüs sanki bizi çok sevdi ve bir türlü gitmek bilmiyor. 6 aydan beri “kısıtlı” bir hayat yaşıyoruz. Her gün “Acaba?” larla kâbus görüyoruz. Gece birden ateş basmış bir şekilde uyanıyor, hemen ateşimizi ölçüyoruz. 35,7 veya 36 derece! Evet kâbus görmüşüz. Veya psikolojik halimiz biyolojimize yansımış. Bilemiyorum. Ama bu duyguyu yaşayan arkadaşlarım olduğu da kesin.


Kurban Bayramı’ndan sonra alınan tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesinden sonra düğünler, nişanlar, cenaze törenleri, bayram namazları, futbol maçları, siyasi parti etkinlikleri.. Bunların hepsi az veya çok oranda hastalık sayılarının artmasında etkili oldu.
Şimdi Ankara, salgın hastalıkta en yüksek oranla en riskli şehir oldu. Salgın haritası nerede ise kıp kırmızı. Buna rağmen bazıları sanki hiçbir şey yokmuş gibi davranmaya devam ediyor. Maskesini koluna bağlayan gençlerimiz var. Çenesinin altına, başının üstüne takanlar sanki sadece ceza yememek için iş olsun diye maske takıyorlar


Gençler biraz da grafikleri yanlış okumaktan dolayı rahat.. Nasıl olsa salgından ölenlerin çoğunluğu 65 yaş üzeri. Sanki kendi annelerine, kendi babalarına hastalığı bulaştırma tehlikesi yokmuş gibi.
Dün (Cumartesi günü) bir arkadaşımla Polatlı’ya gitmiştik. O korkunç kum fırtınasını bizzat yaşadım ve şunu düşündüm. Keşke Korona 19 da bu şekilde gözle görülebilseydi. O zaman belki insanlar tehlikenin büyüklüğünü daha kolay görebilir ve daha dikkatli davranırlardı.


(13 Eylül) tarihinde 1517 kişiye Korona virüs teşhisi konulmuş ve 57 vatandaşımız virüse yenilerek aramızdan ayrılmış. En azından Ankara’da durum sokağa çıkma yasağı konulduğu günlerden çok daha riskli. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde boş yatak kalmamış. Eskiden şüpheliler karantinaya alınıyordu. Şimdi hastalığa yakalandıkları test ile kesinleşmiş olanlar bile kendi evlerinde karantinaya alınıyorlar. Ancak durumu çok ağır olan, yoğun bakım gerektiren hastalar hastaneye kabul ediliyorlar.
Gerçekten zor günler geçiriyoruz. Sağlık personelimiz canla başla çalışıyor. Onların hayatını, kendi ailemizin hayatını riske atmamak için daha dikkatli olmak zorundayız. Kırmadan, incitmeden çevremizi uyaralım. Ama laftan anlamayanların keyfiliklerini durdurmak için gereken ceza tedbirlerini de almaktan çekinmeyelim.
Bu belayı başımızdan göndereceğiz. Biraz daha sabır. Biraz daha özen. Karamsarlığın hiçbir yararı yok. Dikkatli olalım. Gereken önlemleri alalım. Maske, mesafe, temizlik. Sağlıklı günler dileğiyle.

2 YORUMLAR

  1. Gerçekten zor günler geçiriyoruz. Sağlık personelimiz canla başla çalışıyor. Onların hayatını, kendi ailemizin hayatını riske atmamak için daha dikkatli olmak zorundayız. Kırmadan, incitmeden çevremizi uyaralım. Ama laftan anlamayanların keyfiliklerini durdurmak için gereken ceza tedbirlerini de almaktan çekinmeyelim.
    Bu belayı başımızdan göndereceğiz. Biraz daha sabır. Biraz daha özen. Karamsarlığın hiçbir yararı yok. Dikkatli olalım. Gereken önlemleri alalım. Maske, mesafe, temizlik. Sağlıklı günler dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz