Beyşehir’de, kent estetiğine katkıda bulunmak amacıyla uygulamaya konulan konuşan banklar, yörenin tarihi ve doğal güzelliklerini ziyaretçilere üç dilde sesli olarak tanıtıyor.

Beyşehir Belediyesi tarafından tarihi Taşköprü önündeki BSA kanalı kenarına konulan ve “akıllı bank” olarak da adlandırılan konuşan banklar, ses sistemi sayesinde ilçenin tarihi ve kültürel varlıklarını tanıtıyor. Butona basıldığında Türkçe’nin yanısıra İngilizce ve Almanca anlatım yapabilen banklar, bölgenin turizmine rehberlik ediyor.

Belediye Başkanı Murat Özaltun, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediye olarak hep ilkleri yaşatmanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Tarihi Taşköprü önüne yerleştirilen bankların üzerindeki yazılarla Beyşehir Gölü, Kubadabad Sarayı ve Eşrefoğlu Camisi hakkında bilgi aktardığını belirten Özaltun, şunları kaydetti:

“Sadece yazılarla değil, sesli olarak da dinleyebilmek isteyenler için 3 ayrı dilde bu bilgileri, üzerinde oturanlara duyurması sayesinde görme engelli bireylerimiz ya da ziyaretlerimiz için de çok önemli bir hizmet sunuyor. Şu anda 3 konuşan bank sayısını zaman içerisinde daha da yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Çünkü Beyşehir, tarihi ve doğal güzellikler yönünden büyük potansiyele sahip bir ilçemiz. Bankların üzerine yazılan tanıtıcı bilgiler USB aracılığıyla yükleme yapıldıktan sonra yan tarafındaki butona basılarak sesli olarak anlatım yapabilme özelliğine sahip. Turistik mekanlar ve özel kullanımlar için üretilen banklar, rehberlik etmede insana olan bağımlılığı da azaltarak bu alanda ekonomik bir alternatif oluşturuyor.”

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.