Ana Sayfa Kültür-Sanat Haberleri KKTC Başbakanı 'Kıbrıs Türk Millî Mücadele' temalı sergiyi açacak

KKTC Başbakanı ‘Kıbrıs Türk Millî Mücadele’ temalı sergiyi açacak

-

50 sanatçının 190 fotoğrafının sergileneceği ve dereceye girenlerin ödüllerinin verileceği “Kıbrıs Türk Millî Mücadele” temalı fotoğraf yarışması sergisi KKTC Başbakanı Tufan Erhürman tarafından açılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Vakfı bünyesinde bulunan Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi tarafından organize edilen “Kıbrıs Türk Millî Mücadele” konulu fotoğraf yarışması sonucunda seçici kurul tarafından seçilen eserlerin sergileneceği ve ödül kazananların açıklanacağı sergi, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman tarafından açılıyor.

Yerli ve yabancı 50 sanatçının 190 fotoğrafının sergileneceği sergide, gerek Kıbrıs Türk millî mücadele yıllarında gerekse günümüzde çekilen Kıbrıs Türk millî mücadelesini tasvir eden fotoğraflar yer alacak. İki kategoride gerçekleştirilen “Kıbrıs Türk Millî Mücadele” konulu fotoğraf yarışmasının birinci kategorisi millî mücadele yılları sırasında çekilmiş fotoğraflardan, ödüllü olan ikinci kategorisi ise millî mücadelenin yaşandığı yerlerden çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Sergide yer alacak fotoğraflar arasında eski mevziler, hendekler, tüneller, sığınaklar, tarihi yerler, eski binalar, sokaklar, millî mücadele yıllarında kullanılan araç ve gereçler bulunuyor.

BİRİNCİYE 3 BİN LİRA PARA ÖDÜLÜ

Fotoğraf yarışmasının yeni çekilen fotoğraflar kategorisinde beş kişilik seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda dereceye girenler de sergi günü ödüllendirilecek. Ödül kazanamayıp sergileme hakkı kazanan fotoğrafların sahiplerine ise katılım belgesi verilecek. Eski fotoğraflar kategorisinde ise fotoğrafları Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesine kabul edilecek katılımcılara onur belgesi verilecek. Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi Yönetim Kurulu’nun belirlediği seçici kurul tarafından değerlendirilen fotoğraflarda dereceye giren 1’nciye 3 bin lira, 2’nciye 2 bin lira ve 3’ncüye bin lira para ödülü ile bir kişiye jüri özel ödülü verilecek. Yine seçici kurul tarafından belirlenen yarışmacılar arasından 3 kişiye de mansiyon ödülleri takdim edilecek. Ödül kazanan eserler sergi açılışı sırasında açıklanacak.

GENÇLERİN GELECEĞİNİN BİLİM VE SANATLA ŞEKİLLENMESİ ÜZERİNDE DURULUYOR

Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, “Bilim ve sanat bir kuşun kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar” felsefesinin de anlatıldığı gibi gençlerin, Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi aracılığıyla geleceklerini bilim ve sanat ile şekillendirmelerine ışık tutmak, yön vermek amacında olduklarını belirtti.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Qualcomm kararını verdi, itiraz edecek!

Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden Qualcomm, Federal Ticaret Komisyonu davası kararına itiraz edecek.