Kızları hakim babaları için adalet arıyor….

100

İzmir’in Karşıyaka İlçesi’nde 87 yaşındaki emekli hakim Kasım Atadiyen’i trafik kazasında kaybeden kızları Adalet Akkoyunlu ve Itır Uz, görgü tanığı bulmak için olay yerindeki ağaçlara afiş astı. Babaları için adalet isteyen iki kardeşten Itır Uz, “Bu acımasız trafik, başkalarının canını almasın diye adalet arıyoruz” dedi

Elif DEMİRCİ/İZMİR – Karşıyaka’daki Bostanlı Vapur İskelesi’nin önündeki trafik ışıklarında karşıdan karşıya geçerken, öğrenci servisinin çarpmasıyla beyin kanaması geçirerek ölen emekli hakim Kasım Atadiyen’in kızları 54 yaşındaki Adalet Akkoyunlu ve 38 yaşındaki Itır Uz adalet arayışına girdi. Kazanın ertesi günü aynı saatte olay yerine gidip görgü tanığı arayışına giren kız kardeşler, ağaçların gövdelerine, üzerinde babalarının fotoğrafının bulunduğu, altında da ’26 Şubat saat 17.50’de Bostanlı ışıklarda babamızı kaybettiğimiz kazayı gördünüz mü?’ yazısı ve iletişim numarası bulunan afiş astı.
BABAM KURALLARA UYARDI
Adli yılın açılışında doğduğu için babasının ‘Adalet’ adını verdiği Akkoyunlu, çevredeki işyerlerinin kameralarını incelediklerini, ancak sonuç alamadıklarını, bölgede mobese bulunmadığını, sinyalizasyonun hatalı olduğunu söyledi. Adalet Akkoyunlu, şöyle dedi: “Babam yüzen, briç oynayan, yürüyen sağlıklı bir yaşlıydı. Ona göre daha iyi durumda olan bizler ışıklardan geçmeye çalıştık, yeşil ışıkta birinci caddeyi geçiyorsunuz, ancak ikinci caddenin ortasında ışık kırmızıya dönüyor, tam caddenin ortasında kalıyorsunuz. Babam kurallara uyan biriydi, kırmızıda geçmesi mümkün değil, kesin yetişemedi. Ona vuran aracın 5 metre uzunluğunda fren mesafesi var. Aracın 50 kilometre hız sınırı olan yerde 75 kilometreyle gittiğini söyleniyor. Ancak kaza raporu sadece servis şoförünün anlatımıyla tutulmuş. Bu nedenle görgü tanığı arayışına girdik. Babam yıllarca adalet dağıttı, bize de adil olmayı öğretti.”
Itır Uz da paylaşımın sosyal medyada hızla yayılarak binlerce kişiye ulaştığını, ancak henüz bir görgü tanığının kendilerine ulaşmadığını anlattı. Itır Uz, “Orada çok sayıda kaza oluyor. Babamız 87 yaşında olabilir ama bir can, bizim canımız. Bu acımasız trafik başkalarının canını almasın diye adalet arıyoruz. Vapur iskelesinin önündeki ışıkları yüzlerce insan kullanıyor. Araçlar, motosikletler orada adeta ralli yapıyor. Yaşanılabilir bir trafik istiyoruz. Bu kentte çocuklar ve yaşlılar da güvenle sokağa çıkabilmeli. Mutlaka birileri kazayı görmüştür, çaresizle ağaçların gövdelerine afiş astık yüzlerce kişi aradı ama kazayı anlatan olmadı” dedi.(DHA)