Her yağış sonrası Kızılay’ın en işlek sokaklarından olan Konur ve Karanfil’de yürümek mesele haline dönüşüyor. Kırık yol taşlarının arasına dolan yağmur suları ıslanmadan yürümeyi neredeyse imkansız hale getiriyor.

Ankara diyince akla ilk gelen semt her zaman Kızılay olmuştur. Ankara’yı daha önce ziyaret etmemiş insanlar bile Ankara’nın merkezi olan Kızılay’ı mutlaka bilir. Kentin merkezi Kızılay olunca haliyle tüm yoğunlukta burada toplanıyor.

Kızılay Sokakları için iş, ulaşım, alışveriş ve sosyal mekanların toplandığı bir merkezde diyebiliriz. Araç trafiğinin yoğun olmasının yanı sıra insan kalabalığının da had safhalara ulaştığı Kızılay’da bir takım sıkıntılarda kalabalıkla birlikte geliyor.

Kızılay’ın sosyal mekanlarının toplandığı iki ana sokak bulunuyor. Birbirine paralel olan Konur ve Karanfil Sokak tüm bu kalabalığın yükünü çekiyor. Her gün binlerce insanın üzerinden geçtiği bu sokakların yolları ise bu kalabalığı kaldıramayacak duruma geldi.

Özellikle her yağmur sonrası karşılaşılan manzaralar Ankaralı vatandaşları canından bezdirmiş durumda. Karanfil ve Konur sokakların zeminlerinin bozuk oluşu yağmur sularının zemin taşlarının arasına girmesine neden oluyor. Taşların üstüne bastığınız da ise taşların arasına giren sular üzerinize sıçrıyor. Bu iki sokağın zeminlerinde neredeyse sağlam bir taş bulmak imkansız hale geldi. Yağmur yağmadığında da taşların yerinden oynuyor oluşu ve yer yer oluşan oyuklar yine yürümeyi zorlaştırıyor.

KARANFİL VE KONUR’A SIRA NE ZAMAN GELECEK?

Sakarya Caddesi’nde Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin ortak çalışmalarıyla süren yenileme çalışmaları vatandaşlar tarafından olumlu tepkiler aldı. Yenileme çalışmalarına dahil edilen Karanfil Sokak ve Konur Sokak’ın ne zaman yenileneceği ise merak konusu.

Çankaya Belediyesi Sakarya Caddesinde yenileme çalışmalarına başlamıştı. Başkentlilerin en yoğun kullandığı Kızılay merkezde Sakarya ve Yüksel Caddeleri ile Karanfil ve Konur Sokakları kapsayan yenileme çalışması Sakarya Caddesi’ndeki heykellerin emanete alınmasıyla başladı. BEDAŞ’ın aydınlatma direkleri tesisatı döşemesi ve mevcut aydınlatma direklerinin yenilemesi ile devam eden çalışmalarda, Sakarya Caddesi’nin zemin çalışmaları da başladı. Proje kapsamında caddenin zemin ve peyzajı tamamen değişmeye başladı.

Kızılay Sokakları nda Yenileme çalışmaları metro çıkışından başlayarak Mithatpaşa Caddesi girişine kadar geniş bir alanı kapsıyor. Yaya için ayrılan bölümlerin granit ve bazalt taş döşeneceği yenileme çalışmasında araçlar için ayrılan bölüme ise renkli desenli asfalt kaldırım yapılacak. Bölgedeki mevcut ağaçlar korunurken ilave olarak büyük ağaçlar dikilecek. Oturma birimlerinin artırılacağı yenileme projesinde engelli rampası da standartlara uygun hale getirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz