Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde 1991 yılında ormanlık alanda kurulan üretme istasyonunda yetiştirilen ve daha sonra doğaya bırakılan kızıl geyiklerin sayısındaki artış yetkilileri memnun ediyor.

Yozgat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Cihan Eğilmez, yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığının nesli tükenme tehlikesi altında bulunan kızıl geyikler’in çoğalması için farklı bölgelere üreme istasyonları kurduğunu hatırlattı.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinden 1991 yılında 3 erkek ve 2 dişi kızıl geyiğin Akdağmadeni ilçesinde 5,5 hektar alana kurulan istasyona yerleştirildiğini anımsatan Eğilmez, istasyonda zamanla sayıları 15’e ulaşan geyiklerin 2008 yılında bakanlığın talimatıyla doğaya bırakıldığını belirtti.

Geyiklerden ikisinin çeşitli nedenlerle telef olduğunu ve sayının 13’e düştüğünü aktaran Eğilmez, diğerlerinin doğaya uyum sağladığını söyledi.

Eğilmez, geyiklerden ikisinin telef olmasına karşın sayının dünyaya gelen yavrularla arttığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Kızıl geyiklerin sayısı 18’e ulaştı. Geyiklerin sağlıklı olduğunu tespit ettik. Geyikler burada doğaya uyum sağladı. Geçen yıl ve bu yıl yeni yavrular olduğunu gördük. Yemleme alanlarına yavru geyikler de geliyor. Geyik yerleştirme alanı olarak tespit edilen Akdağmadeni ormanlarına bırakılan kızıl geyiklerin artık doğaya adaptasyon sorunu kalmadığını söyleyebiliriz. Bu geyiklerin burada yiyecek sıkıntısı çekmediği için üremeye devam ettiği gözlendi.”

Yabani hayvanların besin bulmakta zorlandığında üremeden ziyade hayatlarını devam ettirmeye şartlandıklarını anlatan Eğilmez, bu nedenle geyik sayısındaki artışın düşük algılanmaması gerektiğini vurguladı.

Kızıl geyikler ‘in sayısı artıyor

Ormanda kar kalınlığının yer yer 1 metreye ulaşması nedeniyle yem bulmakta zorluk çeken kızıl geyikler için doğaya yem takviyesi yaptıklarını da anlatan Eğilmez, şu bilgileri aktardı:

“Kışın yem bulmakta güçlük çeken geyikler için sürekli bu bölgede yemleme yapıyoruz. Kar yağışı başlamadan hemen önce geyiklerin sık sık geldiği üzeri kapalı alanlara yem bıraktık. Kar yağışı da şu anda durdu ve taze yem bıraktık. Vatandaşlarımızdan bu geyiklere itinayla bakmalarını istiyoruz. Yozgat, Sivas, Kayseri üçgenindeki ormanlık alanda geyik sayısının daha da artmasını bekliyoruz. Vatandaşlarımız da geyikleri benimsedi. Onlara zarar vermekten kaçınıyorlar. Kış şartlarında yiyecek bulmakta zorlanan geyikler, üredikleri istasyon yakınına geliyor. Bu bölgeye belirli aralıklarla yem bırakıyoruz.”

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.