Kızamık salgını patlarsa sorumlusu kim olacak?

78

Aşı yaptırılmayan çocuk sayısı hızla artarak 23 bini bulmuş, kızamık salgını her an patlayabilirmiş. Bu haber üzerine gözler Prof. Dr. Canan Karatay’a çevrildi. Karatay, bazı televizyon konuşmalarında aşıların sakıncalarına değinmiş, yapımında cıva ve alüminyum kullanıldığı için Alzhaimer’a neden olabileceğini ifade etmişti.

++

Kızamık salgını tehlikesinden söz edip çocuklara aşı yaptırılmasını teşvik edenler mi, yoksa aşıların zararlarını ifade eden Karatay mı haklı?

Şu aşamada bunun yanıtını vermek zor!

Aşı üreticileri salgın tehlikesinden bahsederek büyük aşı kampanyalarının başlamasını sağlayabilir, böylece kârlarına kâr katabilirler.

Diğer yandan aşıların zararlı olduğunu ifade eden Karatay da haklı olabilir.

Böyle durumlarda kime inanacağını şaşırıyor insan.

Doğru ve gerekli olan Sağlık Bakanlığı’nın net bir açıklama yapması galiba.

++

Karatay, bilim çevreleriyle bundan önce de anlaşmazlığa düşmüştü.

Örneğin, “Bol bol turşu tüketin” açıklamasına, bazı profesörler, “Mide kanserinin en önemli nedeni turşudur” diyerek karşı çıkmışlardı.

Halkın anlayabileceği dilden konuşması, samimi görüntüsü Canan Karatay’ı bir anda ülkenin en popüler insanlarından biri yaptı, televizyonda konuk olduğu programlar milyonlarca kişi tarafından izlenirken kitapları satış rekorları kırdı.

Karatay’dan, yakaladığı şöhretin büyüsüne kapılıp sansasyonel açıklamalar yapmaması, bilimsel olarak kesin biçimde kanıtlanmış konularda halkı bilgilendirmesi beklenir.

Diğer yandan, bazı profesörlerin de, Karatay’a duydukları kıskançlıkla değil, bilimin gerektirdiği ciddiyet içinde açıklamalar yapmaları yerinde olur.