Ana Sayfa Kültür-Sanat Haberleri Kitaplarımız Londra Kitap Fuarı 'nda

Kitaplarımız Londra Kitap Fuarı ‘nda

-

Dünyanın en büyük yayın evlerinin katıldığı Londra Kitap Fuarı’na bu yıl Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil, Tarih Yüksek Kurumu, TEDA ve özel yayın evlerinden oluşan kalabalık bir katılımcı grubu ile yer aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği’nin düzenlediği kokteyle açılışı yapılan Türkiye standında, Kültür Bakanlığı’nın yanısıra Atatürk Yüksek Kurumu, Türkiye’nin Çeviri ve Yayım Destek Programı (TEDA) ve 10 özel yayın evi tarafından basılan kitaplar, kitap standlarında yerini aldı.

Londra Kitap Fuarı’nda Türkiye standını ziyaret eden Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu’dan bilgi alarak, sergilenen kitapları inceledi.

TEDA projesi kapsamında Türkiye standında yabancı yayın evleri tarafından farklı dillerde basılmış Türk yazarların kitapları büyük ilgi gördü. 2005 yılında proje olarak başlayan Türkiye’nin Çeviri ve Yayım Destek Programı çerçevesinde Türkçe kitapları farklı dillere çevirmek isteyen yabancı yayıncılara destek veriliyor.

2000’den fazla Türkçe kitap 59 farklı dile çevrildi

Türk edebiyatı ve yayıncılığının uluslararası platformda daha fazla sesini duyurmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak kitap fuarlarına daha fazla özen ve dikkat gösterdilerini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu DHA’ya şunları söyledi ” Londra Kitap Fuarı’na katılırken, kendi yayınlarımızı bulundurmanın yanında devletimizin kamu kurum ve kuruluşlarının yayınları ve özel sektörden yayıncılarımızın yayınlarını da bulundurmaya gayret ediyoruz. Bu fuarlarda sadece tanıtım faaliyeti değil telif alışverişi için de bir terminal yaratılıyor. Bakanlığımızının TEDA projesiyle birlikte farklı dillere çevrilen Türkçe kitapların giderek artıyor olması oldukça iyi bir gelişme. 2005 yılından bu yana 2 binin üzerinde Türkçe kitabın 65 farklı ülkede 59 dile çevrilmesi için destek verildi. 1600 tanesi ise çevrilmiş durumda. Bu önemli bir hareket ve bu gelişme giderek artarak devam edecek. Sayın Bakanımızın gösterdiği hedeflerden biri de bu yönde bir koridor açılması yönünde”

Türkiye yayıncılık piyasasında dünyada 11. sırada

Türkiye’nin uluslararası platformda iyi yerlere geldiğini ifade eden Turşucu ”ülkemiz yayıncılık piyasası bakımından dünyanın en büyük 11.ülkesi haline geldi. Bir yılda yayınlanan kitap başlığı sayısına baktığımızda bu sayı 2000’li yılların başlarında ancak 15 binler civarındaydı. Geçtiğimiz yıl 56 binin üzerine çıkarak dünyada kişi başına düşen kitap sayısı açısından dünyada 11’inci sıradayız. Ekonomimizin de çok önünde bir yayıncılık camiamız var ve biz bunun Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak daha önünü açmaya gayret edeceğiz şeklinde konuştu.

12-14 Nisan tarihleri arasındaki Londra Olimpia Sergi ve Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan Londra Kitap Fuarı‘na 124 farklı ülkeden 25 binin üzerinde yayıncı katılıyor. 60’dan fazla ülkenin stand açtığı fuara, yayıncılar, yazarlar, çevirmenler, basım evleri katılıyor.

Bu Haberler Kaçmaz!

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

Game of Thrones hayranları büyük bir siber riskle karşı karşıya

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.