Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kur konusunu mayınlı alana benzetirken, bu konuda kısa vadeli öngörü yapmanın imkansız olduğunu vurguladı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Haber Türk yayınında açıklamalarda bulundu.
Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Şimşek, dolardaki yükseliş hakkında “Dolar tüm dünyada para birimlerine karşı değer kazanıyor. Yükselişi ona göre değerlendirmeliyiz” diye konuştu. Doların son 1 yıl içinde endeks olarak yüzde 22 civarında değer kazandığını kaydeden Şimşek, “Dolar, dünyada bütün para birimlerine karşı değer kazanıyor. Türk Lirası, nispeten, özellikle de son 1 haftada, biraz daha baskı altında. Onu görmemiz lazım. Türkiye benzeri ülkelere baktığımız zaman, oralarda da çok farklı bir resim görmüyorsunuz” dedi.
Şimşek, kur konusunun mayınlı alanlar olduğunu vurgularken, zamanlama ve seviye itibarıyla öngörülerde bulunmanın çok zor olduğunu anlattı. Şimşek, kur meselesinde kısa vadeli öngörülerin neredeyse imkansız olduğunu da vurguladı.
Türkiye’nin kamu tasarrufları alanında önemli bir başarı kaydettiğini anlatan Maliye Bakanı Şimşek, şöyle konuştu:
“Biz tasarruf oranlarını nasıl çıkarırız diye bir program yaptık. Bu program bizim ön gördüğümüzden daha hızlı işliyor. Türkiye’de iki tasarruf var. Bunlar özel sektör ve kamu tasarrufu. Kamu tasarrufu olarak bakarsak kamunun tasarrufları 2002 yılında milli gelire oran olarak eksi yüzde 5’ti. Biz onu artı 3’e çıkarttık. Yani milli gelire oran olarak 8 puan iyileştirdik. Yani kamu aslında muazzam tasarruf yapmış. Ama vatandaşta bir israf algısı oluşmuş.
Vatandaş, ‘şu, şu araba aldı, şu kadar para’ diye bakıyor. Geçen sene bütün Türkiye’de kamunun kullandığı taşıtların bakımı, onarımı, yakıtı, satın alması, kira giderleri bütçenin sadece binde 7’si. Eskişehir Yolu’nda muazzam lüks kiralardan bahsediliyor. Yurt kiralarını hariç tutun, devletin bütün kiralara ödediği para 350 milyon lira, bütçenin binde 1’i dahi değil ama vatandaşta ‘israf var’ algısı oluşturuluyor. Hangi çerçeveden bakarsanız bakın, kamu dengelerinde çok dramatik bir iyileşme yaşandı.
Kamunun tasarruflarını koruyacağız. Mali disiplinden geri adım atmayacağız. Türkiye’de bir cari açık sorunu varken, ikiz açık sorununu kaldıramayız, buna izin vermeyeceğiz. Cari açık sarı ışıktır, o büyük bütçe açığı ile birleşirse kırmızı ışığa döner. Öz itibariyle Türkiye’de cari açığın azaldığı dönemdeyiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz