Ana Sayfa Kültür-Sanat Haberleri Kısa film ile duyarsızlık mesajı verdi

Kısa film ile duyarsızlık mesajı verdi

-

İZMİR’de, üniversite öğrenci Erdican Tokol, ‘Mobil Film Festivali’ için çektiği 2 dakika 36 saniyelik kısa film’le, sığınmacıların dramından, kadına yönelik şiddete kadar toplumun her yerinde yaşanan duyarsızlıklara ve bunun sosyal medya üzerindeki yansımalarına isyanını ifade etti.

Tokol,

“Her şeye duyarsızlaşmamıza rağmen, sosyal medya üzerinden çok duyarlıymışız gibi kendimizi yansıtıyoruz. Ben de buna isyan edip bunu anlatmaya çalıştım”

dedi.

Yedi Renk Sanat Vakfı’nın düzenlediği ‘Mobil Film Festivali’ için İzmirli Erdican Tokol da, kentte son yıllarda en çok tartışılan konularından birisi durumundaki sığınmacı özelinde, duyarsızlık konulu kısa film çekti. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yönetmenlik Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi olan Erdican Tokol, kurallar gereği cep telefonuyla, 2 dakika 36 saniyelik, ‘Bir Güzel Pazar Sabahı’ ismini verdiği filmini çekti.

“SADECE SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞIYORUZ”

IZMIR’DE, UNIVERSITE OGRENCI ERDICAN TOKOL (FOTOGRAFTA), MOBIL FILM FESTIVALI ICIN CEKTIGI 2.36 SANIYELIK KISA FILM’LE, MULTECILERIN DRAMINDAN, KADINA YONELIK SIDDETE KADAR TOPLUMUN HER YERINDE, YASANAN DUYARSIZLIKLARA VE BUNUN SOSYAL MEDYA UZERINDEKI YANSIMALARINA ISYANINI IFADE ETTI. TOKOL, “HER SEYE DUYARSIZLASMAMIZA RAGMEN, SOSYAL MEDYA UZERINDEN COK DUYARLIYMISIZ GIBI KENDIMIZI YANSITIYORUZ. BENDE BUNA ISYAN EDIP BUNU ANLATMAYA CALISTIM” DEDI. (FOTO: TAYLAN YILDIRIM / IZMIR DHA)

Kısa film’in konusunu, umut yolculuğuna çıkan sığınmacı botlarının batmasıyla cansız bedenlerinin kıyaya vurması, sonrasında olaya tanıklık yapan sevgililerin büyük duyarsızlık içerisinde bu anları sadece telefonlarına kaydedip sosyal medya üzerinden paylaşmaları oluşturdu. Aynı zamanda, festivale katılan diğer filmlerle de dereceye girmek için yarışan filmini anlatan Erdican Tokol, şöyle dedi:

“Uzun bir süredir İzmir’in yaşadığı bu mülteci dramını anlatmak istiyordum. Ama baktım ki toplum bu konuda çok duyarsızlaştı. Tıpkı, kadına yönelik şiddet yada terör olaylarında olduğu gibi! Ben de mülteciler üzerinden, toplumun genel duyarsızlığını anlatmaya çalıştım. Çünkü herkes, yaşadıkları bu tür olayların görüntülerini çekip sadece sosyal medya üzerinden paylaşmakla yetiniyor. Aslında duyarlı değiller ama olaylarla ilgili bir kareyi kendi sayfalarında paylaşıp, duyarlıymış gibi gösterme çabasına giriyorlar. Ben de bunlara dikkat çekip eleştiride bulundum. Çünkü Ankara’daki bombalı saldırıdan sonra bile hemen sosyal medyada onlarca fotoğraf dolaşmaya başladı. Oysa bunu yapmalarının tek nedeni duyarlı olmalarından değil, ‘mış’ gibi yapmalarından.”

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

PTT AŞ Genel Müdür Yardımcısı Osman Çetinkaya “Ptt Çalışanları Ptt’nin Her Faaliyetini Destekliyor”

PTT BÜYÜK BİR AİLEDİR

PTT AŞ Genel Müdür Yardımcısı Osman Çetinkaya “Ptt Çalışanları Ptt’nin Her Faaliyetini Destekliyor”
Birbirinden bağımsız çok sayıda bilimsel çalışmanın sonuçları gösteriyor ki, meyve ve yüzde 100 meyve suyu tüketiminin, tip 2 diyabet, hipertansiyon, kalp sağlığı ve inme riskleri üzerinde nötr ya da yararlı etkiler yaratıyor.

Meyve ve Yüzde 100 meyve suyu tüketimi kalbi olumlu etkiliyor

Birbirinden bağımsız çok sayıda bilimsel çalışmanın sonuçları gösteriyor ki, meyve ve yüzde 100 meyve suyu tüketiminin, tip 2 diyabet, hipertansiyon, kalp sağlığı ve inme riskleri üzerinde nötr ya da yararlı etkiler yaratıyor.

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"