Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süda Tekin kış hastalıklarından korunmanın yollarını anlattı. Doç. Dr. Süda Tekin, AVM, sinema salonu, okul, kreş, otobüs ve uçak gibi kapalı ortamların solunum yolu enfeksiyonlarına yol açtığını belirterek, önemli tavsiyelerde bulundu.

Gün içinde farklı ortamlara girerek bu ortamların havasına maruz kalırız. Evde, okulda, alışveriş merkezlerinde, sağlık kurumlarında, otobüslerde soluduğumuz bu havadan vücudumuza solunum yoluyla giren mikropların hastalık yapmasıyla

ortaya çıkan hastalıklara, solunum yolu enfeksiyonları denir. Bu enfeksiyonlarda bulaşma, etkenin dış ortamda canlı kalabilme özelliğine göre doğrudan ya da dolaylı yolla olur.
Etken, duyarlı (bu hastalık etkenine karşı korunması olmayan) kişiye yakın temas sonucu damlacıkla geçer. Yani öksürme,
hapşırma veya konuşma sonucu yayılan damlacıkların 60-90 cm uzaklıkta solunum yollarından alınmasıyla bulaşır.
Havada asılı kalan damlacık çekirdeğinin solunmasıyla bulaşır. Ayrıca enfeksiyon etkeniyle kirlenmiş eşya, besin maddeleri ve eller aracılığıyla da taşınabilir.
Havaların soğuduğu mevsimlerden itibaren, özellikle kış aylarında solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlar konusunda çok ciddi artışlar meydana gelir. Bu hastalıkların artmasının esas nedeni havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı ortamlarda yaşamayı tercih etmesi, içerideki kirli havanın ortak solunmasından kaynaklanır.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.