Ana Sayfa Güncel Haberler Kılıçdaroğlu’na suikast girişimi

Kılıçdaroğlu’na suikast girişimi

-

Kılıçdaroğlu’na suikast girişimi CHP liderinin konvoyuna yapılan saldırıda yaralanan 3 askerden 1’ inin şehit olduğu bildirildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast girişimi Şavşat’taki programını tamamlayıp belediye binasını açmak için Ardanuç İlçesi’ne giderken, saat 14.00 sıralarında Yanıklı Köyü girişinde oldu. PKK’lı teröristler dağlık bölgede tepelerden konvoya ateş açtı.

Kılıçdaroğlu’ na suikast girişimi

Kılıçdaroğlu’na suikast girişimi sırasında PKK’lı teröristlerin açtığı ilk ateşte, konvoyun güvenliğini sağlamakla görevli jandarma aracında bulunan henüz kimlikleri öğrenilemeyen 2 astsubay hafif, sürücü er ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan 3 askerden jandarma er, tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle bir süre devam eden çatışma süresince korumaları Kılıçdaroğlu’na suikast girişimi sonrası kendisini güvenlik çemberine aldı.

KILIÇDAROĞLU: KARAYOLLARI BİNASINDAYIM

CHP konvoyu bir süre çatışmanın bitmesini beklerken Kılıçdaroğlu’na suikast girişimi Artvin Valiliğine bildirildi.  CHP liderinin konvoyuna yapılan saldırıda yaralanan 3 askerden 1’ inin şehit olduğu bildirildi Artvin Valisi Muhterem İnce ile yabildirildiptığı görüşmenin ardından Şavşat’a dönme kararı aldı. Sıkı güvenlik önlemleri altında Karayolları 102’nci Şube binasına getirilen Kemal Kılıçdaroğlu, burada televizyon kanallarına bağlanarak açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu’na suikast girişimi sonrası CNN Türk televizyonuna saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Benim açımdan bir sorun yok. Çatışma bölgesinden güvenlik güçleri çıkardılar. Karayolları binasındayım. Herhangi bir sorunumuz yok. Gerekli güvenlik önlemleri alınmış durumda. Çatışmanın olduğu bir alanda sanırım olumsuz bir tablo yaşadık. Güvenlik güçleri süratle önlemlerini aldılar bizi o alandan çıkardılar. Benim açımdan kaygı yok. Umarım güvenlik güçleri açısından da bir can kaybı olmaz.”

Kılıçdaroğlu’na suikast girişimi onrasında bir süre Karayolları binasında kalıp durum değerlendirmesi yaptıktan sonra zırhlı araçla sıkı güvenlik önlemleri altında Şavşat’a döndü.

Kemal Kılıçdaroğlu, Şavşat Kaymakamlığı binasına geçti ve burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Arnaduç’taki konuşmasında, ‘Vazgeçmeyeceğiz. Allah’ın verdiği bir can var, ‘o can bu ülke uğruna feda olsun’ diyeceğiz.’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin, “Allah’ın verdiği bir can, o can, bu ülke, millet uğruna feda olsun. Vatandaşa söz verdim ucunda ölüm de olsa gideceğim. Kim ne derse dersin bu ülkeye barışı, huzuru, kardeşliği getirmek için sonuna kadar mücadele edeceğim. Bu teröre karşı hepimiz dik ve onurlu duracağız. Ne terör ne de başkaları bizi yıldırır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konvoyuna yapılan saldırısı sonrasında helikopterle Ardanuç geldi. Burada açılış töreninde vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, “Siyasete girerken bir söz verdim. Her zaman her ortamda halktan yana olacağım. Kim ne derse dersin bu ülkeye barışı, huzuru, kardeşliği getirmek için sonuna kadar mücadele edeceğim. Ne terör ne de başkaları bizi yıldırır.

Çünkü biz Mustafa Kemal’in Türkiye’sini büyütmek zorundayız. Bize cumhuriyet altın tabak ile sunulmadı. Cumhuriyeti kanla, gözyaşı ile kurduk. Hiç kimse bize silah gösterecek, tehdit edecek biz de vazgeçeceğiz. Bir canımız var. Allah’ın verdiği bir can, o can, bu ülke, millet uğruna feda olsun diyeceğiz” diye konuştu.

“ORDUMUZ CERABLUS’A GİRDİ DESTEKLİYORUZ”

Cerablus’a yapılan operasyona ilişkin Kılıçdaroğlu, “IŞİD denen terör örgütüne dersini vermek için ordumuz Cerablus’a girdi. Sonuna kadar arkasındayız, destekliyoruz. Şanlı ordumuzu destekleyeceğiz” dedi.

VATANDAŞA SÖZ VERDİM UCUNDA ÖLÜM DE OLSA GİDECEĞİM DEDİM

onvoyunun saldırıya uğramasına ilişkin Kılıçdaroğlu, “Bugün buraya zorlu bir yolculuk ile geldik. Gelirken bir terör saldırısı ile karşı karşıya kaldık. Bir şehidimiz var. beni en çok üzen bu. Keşke hiç olmasaydı. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bir şehidimizin olması beni en çok üzen şey oldu.

Keşke o kurşunlar havaya atılsaydı. Sıralı ölüme hepimiz katlanırız da, babanın, annenin çocuğunu mezara koyması çok acıdır. Terör, hepimizin yüreğini burkuyor. Bu teröre karşı hepimiz dik ve onurlu duracağız. Hiçbir programımı iptal etmedim. Ne olursa olsun gideceğim. Vatandaşa söz verdim ucunda ölüm de olsa gideceğim dedim” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU ANKARA’YA DÖNDÜ

Artvin’in Şavşat İlçesi’nden Ardanuç İlçesi’ne giderken PKK’lı teröristlerce konvoyuna silahlı saldırı düzenlenen CHP Genel Kılıçdaroğlu’ na suikast girişimi sonrası kendisine tahsis edilen askeri helikopterle Erzurum Havalimanı’na geldi. Saat 20.15 sıralarında Erzurum Havalimanı’na inen Kılıçdaroğlu’nu, Erzurum Vali Yardımcısı Haktan Gökçekuyu karşıladı.

Kılıçdaroğlu, kendisini Ankara’ya götürecek tarifeli uçağın kalkış saatine kadar dinlenmek üzere VIP salonuna geçti. Bir süre sonra havalimanına gelen Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Partili Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, CHP’li Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, VIP salonunda Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, Kılıçdaroğlu’na Oltu Taşı tespih hediye etti.

‘GÜZEL BİR TÜRKİYE ÖZLEMİ İÇİNDEYİZ’

Kılıçdaroğlu’ na suikast girişimi sonrası Erzurum’a geldiğini duyan 15-20 kişiden oluşan CHP’liler de havalimanına gelerek, genel başkanlarıyla görüşme imkanı buldu. Tarifeli uçakla Ankara’ya gitmek üzere VIP Salonu’ndan çıkan Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Çok üzgünüm. Bir şehidimizin olması dolayısı ile. Yarın şehidimiz sonsuzluğa uğurlanacak. Bende cenaze törenine katılacağım. Allah rahmet eylesin. Ailesine başsağlığı diliyoruz. Bütün Türkiye’ye başsağlığı diliyorum. İnşallah bu tür olaylar bir daha olmaz. Bu son olur. Biz güzel bir Türkiye özlemi içindeyiz. Bunun için hep birlikte mücadele etmek durumundayız.”

ARTVİN (DHA)

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.