“Kıdem tazminatında hak kaybı olmayacak”

95

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni kıdem tazminatında işçilerin hak kaybına uğramayacağını belirterek, “Kim söylüyor hak kaybı olduğunu? Kim oturdu, konuştu, pazarlık yaptı ne konuştuk da işçinin 30 gününden bir kayba uğradığını söyleyebiliyor insanlar? Bunlar tamamen iftira. Kim söylüyorsa yalan söylüyor iftira atıyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CNN Türk’te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yeni kıdem tazminatı düzenleme çalışmalarına ilişkin konuşan Çelik, “Şu anda işçilerimiz kıdem tazminatını hak etmelerine rağmen alamama durumu ile karşı karşıya. Bu oran yüzde 85’lere dayanmış durumda. ‘Bu sistem sürdürülebilir değil’ diyoruz. Hak kaybı olmayan bir sistem olmalı. Kim söylüyor hak kaybı olduğunu? Kim oturdu, konuştu, pazarlık yaptı, ne konuştuk da işçinin 30 gününden bir kayba uğradığını söyleyebiliyor insanlar? Bunlar tamamen iftira. İşçiler şu anda işçiler bizi izliyor. Onlar kıdem tazminatı için patrona dua ediyorlar; ‘Aman patron ölmesin. İşi bozulmasın.’ İşletmenin 15 yıl yaşaması gerekiyor ki kıdem tazminatı sıkıntıya girmesin. Hak ettiği kıdem tazminatı patronun cebinde, öz sermayesinde kasasında. Biz diyoruz ki patrona emanet etmeyin” diye konuştu.
Çelik, “Mevcut şu anda sistem içinde memnun olanlar devam edebilir. Ama bu sitemi yeniden kurarak tüm işçilerimiz kapsaması gerekiyor. ‘Efendim bizim tazminat elden gidiyor.’ Kim söylüyorsa yalan söylüyor, iftira atıyor. Bunları yönlendiren kimse Çalışma Bakanlığı’nın kapısı açık gelsinler konuşalım. Yüzde yüz işçinin kıdem tazminatını kendi hesabına yatırılmasından yanayım. Hükümet olarak bu görüşteyiz. İşçiye faydadan ziyade zulme dönmüştür kıdem tazminatı. Kamuda çalışan için bir sorun yok. Ama bu sayı 3 milyonu bulmuyor” açıklamasında bulundu.
Çelik, “Çok modern iş sağlığı güvenliği yasası çıkardık. Maalesef biraz bol geldi bize. Kazalara baktığınız zaman. Ben savunmadım AB sürecindeyiz. AB yetkilileri geldiler. AB mevzuatına uygun” dedi.
İsveç’teki maden kazası sonrasında yaşam odasının işçilerin hayatını kurtarmasını değerlendirmesi istenen Çelik, “İsveç’te maden yanmıyor. Mevzi bir yangın çıkıyor. Bununla ilgili yaşam odasına gidiliyor. Belli bir saat sonra yangın söndürülüyor. Farklı bir şey. Kömür madeni farklı bir şey” diye konuştu.
Maden ocaklarındaki yeni düzenlemelere ilişkin Çelik, “Kömür madeninde kaçıp kurtulabiliyorsanız doğrusu bu. Orada bir sığınma odası bilmem işçiyi kurtarmak mümkün değil. Oksijen dolum istasyonları olacak. Bir an önce tüpünü doldurup çıkması gerekiyor madenden. Havalandırma sisteminde acil durumlarda havalandırmanın tersine çevrilmesi zorunluluğunu getirdik.