Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, seçim dönemindeki yayınları nedeniyle bazı özel televizyonlara RTÜK ve YSK tarafından ceza verilmesine tepki gösterdi, “Düşünce özgürlüğü açısından maalesef talihsiz adımlar… Benim gönlüm kimi istiyorsa ben bunu yayınlarım, ister çıkarırım, ister çıkarmam.

Başkaları da beğenmediğini çıkarmasın” dedi.
Bu sözler ciddi bir çelişkiyi yansıtıyor. Çünkü halen yürürlükte olan 6112 sayılı RTÜK Kanunu, Erdoğan’ın Başbakanlığı sırasında 2011 yılında kabul edilmişti. Kanunun 8’inci maddesinde, “Yayın kuruluşları, siyasi partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte yayın yapamaz… Yayın kuruluşları tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır” deniyor.
Yani, Erdoğan dünkü konuşmasıyla 4 yıl önce çıkarılmasını sağladığı kanunu eleştirmiş oldu.

Bu madde nedeniyle RTÜK ve YSK “yandaş” diye nitelendirilen ve neredeyse sabahtan akşama kadar Ak Parti propagandası yapan kimi kanalları değil de örneğin Halk TV, Ulusal TV gibi muhalif kanalları cezalandırsaydı ortada hiçbir sorun olmayacak, Cumhurbaşkanı verilen cezalara eleştirel yaklaşmayacaktı.
Ne demokratlık ama?!…
++
Bakın, bundan sonra neler olacağını anlatayım:
Davutoğlu’nun yeni Ak Parti Hükümeti’ni kurmasından sonra Meclis’e ilk sevk edilen tasarılardan biri RTÜK Kanunu’nda değişiklik öngörecektir.
Çünkü şu anda RTÜK’te Ak Parti kontenjanından seçilen 4 üye azınlığa düşmüştür. Muhalefet partileri kontenjanından seçilen 5 üye “yandaş” televizyonları da cezalandırabilmektedir.
Yeni kanunla RTÜK’teki 9 üyeden en az 5’inin Meclis’te Ak Partililer tarafından seçilmesi sağlanacaktır.
YSK Kanunu’nda yapılacak değişikle de seçim dönemlerinde bu kuruma verilen yayın kuruluşlarını cezalandırma yetkisi ya tümüyle kaldırılacak ya da iyice daraltılacaktır.
++
Bunlar yapıldığı takdirde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şu demeci duyabiliriz:
“RTÜK ve YSK’da düşünce özgürlüğü noktasında kıymetli adımlar atılmıştır.”

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.