CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ankara Güven Park’tan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet yürüyüşü’ öncesi evinin önünde açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu,” Biz mahkemelerde, hapishanelerde gazeteciler, öğretim üyeleri istemiyoruz. Bunlar bize acı veriyor bu acıyı sonlandırmak istiyoruz. Eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce ben ödeyeceğim. Şimdi İstanbul’a kadar yürüyeceğim. Bu son olmayacak bizim yürüyüşümüz bu ülkeye adalet gelene kadar devam edecek” dedi. Adalet Yürüyüşü’nü başlattı!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Ankara Güven Park’tan İstanbul’a başlattığı “Adalet Yürüyüşü” öncesi evinin önünde açıklamalarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede birlikte yaşayacaksak zorunlu olan adalet. Adaletin olmadığı bir yerde devlette insanda olmaz. O nedenle adalet yürüyüşü’nü başlatıyoruz.

Bu gün yürüyeceğiz.

Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümüzün anlamını kavrarlar. Umuyorum vicadanları sağır olanlar bu yürüyüşümüze , sesimize, sözümüze kulak verirler. Biz gerginlik, kavga istemiyoruz. Biz birlikte beraber huzur içinde yaşamak istiyoruz.

Biz mahkemelerde, hapishanelerde gazeteciler, öğretim üyeleri istemiyoruz. Bunlar bize acı veriyor bu acıyı sonlandırmak istiyoruz. Eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce ben ödeyeceğim. Şimdi İstanbul’a kadar yürüyeceğim.

Bu son olmayacak bizim yürüyüşümüz bu ülkeye adalet gelene kadar devam edecek” diye konuştu.

ÇANAKKALE’den DESTEK

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde Ankara’dan İstanbul’a başlatılan ‘Adalet Yürüyüşü’ne, CHP Çanakkale Merkez İlçe Kadın Kolları’ndan destek geldi.

CHP Çanakkale Merkez İlçe Kadın Kolları, Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı yürüyüşe destek olmak için Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde toplandı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve CHP’liler de etkinliğe katıldı. Katılanlar ellerinde ‘Adalet’ yazılı pankartlar taşıdı.

Grup adına konuşmayı CHP Çanakkale Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Ümmehan Erdem yaptı. Erdem, “Suçu MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması. Haber her yerde olan bir haberdi. Sonuç 25 yıl hapis cezası verildi. Bir yerde adliyenin olması orada adaletin olduğu anlamına gelmez. Bu karar Adalet ve Kalkınma Partisi’nden hoşnut olmayan, antidemokratik uygulamasından rahatsız olan herkese karşı gözdağıdır. CHP’ye yönelik bir devlet zorbalığıdır. Bizler adalet için, özgürlük için, Cumhuriyet için, Atatürk ve emanetleri için buradayız. Enis Berberoğlu’na destek olmak için buradayız” dedi.

Basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı.

Manisa’dan da destek geldi!

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki göstermek amacıyla tüm illerde başlatılan yürüyüşe destek için Manisa’da eylem yapan partililer, “Vekiller içerde damatlar dışarıda” sloganları attı.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüş çağrısına CHP Manisa İl Başkanlığı’ndan da destek geldi. CHP’li Berberoğlu’nun tutuklanarak cezaevine gönderilmesine tepki göstermek amacıyla bir araya gelen yaklaşık 200 partili, Şehzadeler İlçesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul yaptığı açıklamada, CHP’li Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla birlikte cezaevindeki milletvekili sayısının 12’ye yükseldiğini ifade ederek, “Ülkemizde, her geçen gün artan yoğunlukta baskı ile, anayasa ve hukukun evrensel ilkeleri gözardı edilerek, emperyalist çıkarlara karşı duran, en ufak direniş gösteren muhalif duruşun kabul edilmediği, toplumun her kesimden insanların kazanılmış haklarının gasp edildiği, adil yargılama hakkının yok sayılarak zindanlara atıldığı karanlık günler yaşanmaktadır. Son olarak siyasi bir karar ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, 25 yıl hapis cezası hükmü ile gazetecilik faaliyeti, casusluk olarak nitelendirilip tutuklanmıştır. Milletvekilimiz Enis Berberoğlu ile birlikte cezaevindeki tutuklu milletvekili sayısı 12 olmuştur” diye konuştu.

“130 GAZETECİ CEZAEVİNDEDİR”

CHP’li Tokul OHAL’in artık Türkiye’de tartışmalı hale geldiğini savunarak, “Cemaat ile savaş yaşansa bile ortaklıktan kalan yargılama yöntemi hala uygulamadadır. Bugün itibariyle 130 gazeteci cezaevindedir. İşinden edilen, aç bırakılan 140 bin kişi, 50 bini geçkin tutuklu insan ve bağımsızlığı tartışmalı yargı ile karşı karşıyayız. Artık sadece gazeteciler yargılanmıyor, gazeteler kapatılıyor. Onlarca gazete, dergi ve televizyon kapatıldı. 5 binin üzerinde gazeteci işsiz kaldı” dedi. Partisinin genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun tutuklanan Berberoğlu için Ankara’dan İstanbul’a başlattığı yürüyüşe destek olduklarını ifade eden Tokul, “Adalet olmadan ekmek ve özgürlük olmayacağına inanıyoruz. Bu nedenle sadece ‘adalet’ diyoruz. Bu ülkeye yeniden adalet gelmesi için sadece ‘adalet’ yazan pankart ile Ankara’dan İstanbul’a yürüyüşü başlatan Genel Başkanımıza CHP Manisa İl Örgütü olarak demokrasi, barış ve adalet isteyen siyasi partilerin ve tüm sivil toplum örgütlerinin katılımıyla desteğimizi sunuyoruz. Bu ülkeye adalet gelene kadar yılmadan, daha da büyüyerek ve güçlenerek mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından partililer ellerinde ‘adalet’ yazılı pankart ve dövizler eşliğinde “Vekiller içerde damatlar dışarda” sloganları atarak meydandan Manisa Garı’na kadar yürüdü. Sloganlar ve ‘İzmir Marşı’ eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş olaysız sonlandı. CHP Manisa İl Başkanı Tokul, eylemlerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünün İstanbul’da son buluncaya kadar devam edeceğini ifade etti.

 

FACEBOOK YORUMLARI