“Kedi” belgeseli bütün okullarda gösterilmeli!

82

Time dergisi 2017 yılının en iyi 10 belgeselinden biri olarak Türk yönetmen Ceyda Torun’un “Kedi”sini seçti.

“Kedi”, ABD’de de “şimdiye kadar en çok izlenen Türk filmi” unvanına sahip oldu.
++
Hemen söylemeliyim ki bu filmde silah yok, kan yok, şiddet yok, kovalamaca yok, entrika yok, tuzak yok, kalleşlik yok…
Bu filmde İstanbul sokaklarında özgürce dolaşan birbirinden sevimli kediler ve onları yaşatmak için olağanüstü çaba gösteren, ellerinde mama dolu torbalarla mahalle mahalle dolaşan, veteriner hekimlere veresiye hesabı açtıran iyilik timsali güzel insanlar var. Anlatılan her kedi ayrı bir dünyayı yansıtıyor bize. Cihangir’in sokak kedisi Gamsız çok sosyal örneğin. Dükkandan dükkana, balkondan balkona dolaşıyor. Samatya’nın sokak kedisi Psikopat ise güçlü ama güçlü olduğu kadar da huysuz.
++
Belgesel ekibinin kamerası Galata Kulesi’nden Kandilli’ye, Nişantaşı’ndan Beyoğlu’na dolaşıyor ve kedileri doğal ortamlarında başarıyla görüntülüyor.
Yönetmen Torun, NTV’ye verdiği demeçte, çekimler sırasında kedileri hiç yönlendirmediklerini söylüyor ve şunları ekliyor:
“Kediler bizim aynamız. Çünkü onlar bizimle beraber köyden kasabaya, kasabadan kente ve şimdi de megakente gelen tek varlıklar.
Onlarda gördüğümüz sorunlar, mutluluklar, mutsuzluklar bizimkiyle aynı. O yüzden onlara bakarak kendimiz hakkında çok şey öğreniyoruz. Yurtdışında bu kadar tutulmasının sebebi de daha çok hislere yönelik olması. Filmin çekimleri iki ay sürdü. Uyanık olduğumuz her dakika kedi çektik. Onların rahatını bozmadan yanlarında var olduk. Kamerayı ayak bileği seviyesinde tutabilecek bir aparat yarattık. O sayede kedilerin yanında yürüyerek görseller yakaladık ve onları insanlar gibi çektik.”
Filmde “Kötü Kedi Şerafettin”in yaratıcısı karikatürist Bülent Üstün ve Yazar Mine Söğüt gibi ünlü kediseverleri de tanıyoruz.
++
Şiddetin sıradanlaştığı günümüz Türkiye’sinde bize sevgiyi, dostluğu, şefkati, iyiliği, güzelliği anlatan böyle bir filmle karşılaşmak büyük sürpriz oldu benim için. Milli Eğitim Bakanlığı bu filmin tüm okullarda gösterilmesini sağlayabilse çok iyi olur doğrusu.