Kazan’dan şiddete tepki

0
238

Mersin’in Tarsus ilçesinde önce kaybolan, bindiği minibüs sürücüsü ve minibüsteki kişiler tarafından hurhanca tecavüz etmeye çalışılan ve yakılarak cinayete kurban giden 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Kazan’da kadınlar yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Ak Parti Kadın kolları Başkanı Şaziye Gündoğmuş, İlçe Teşkilat Başkanı Ali Yıldıztepe, Ak Parti Gençlik Kolları ile vatandaşlar katıldı.
Ankara Bulvarı’nda toplanan kalabalık ellerinde kadına şiddeti protesto eden pankartlarla Milli Egemenlik Parkı’na yürüdü. Burada bir açıklama yaparak Özgecan’a sahip çıkan Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, bunun kadınlara karşı değil aynı zamanda insanlığa karşı da bir suç olduğunu kaydetti. Ertürk , “Özgecan ailesine baş sağlığı diliyorum. Son günlerde ülkemizde kadına karşı şiddetin en son örneğini maalesef Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşadık. Özgecan kardeşimizi çok acı bir olaya kurban verdik. Biz Özgecanların ölmesini istemiyoruz. Tüm ülkede aynı tepki var. Ama Kazanlı kadınlar da, erkekler de bugün bu protesto yürüyüşünü yaparak Özgecan’a sahip çıktı. Özgecan’ın şahsında tüm kadınlarımıza, şiddet mağdurlarına sahip çıktı. Bu davranışın örfümüzle, ahlakımızla, Müslümanlıkla, insanlıkla ilgisi asla yok. Şahsım ve ilçem adına bu menfur cinayeti en güçlü şekilde protesto ediyorum. İnşallah bu son olsun diyorum” diye konuştu.
Kadın kolları ile birlikte yürüyüşe katılan Kazan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Şaziye Gündoğmuş da “Özgecan gibi daha 20 yaşında bir kızın sonu bu olmamalıydı” dedi. Gündoğmuş, “Türkiye’nin her yerinden tepki yağıyor. Partili olarak katılmadım anne olarak katıldım. Biz de buradan sesimizi duyurmak istiyoruz, kadına şiddete hayır diyoruz. Artık bu son olsun. Bundan sonra bu tür acıların yaşanmasını istemiyoruz. Özgecan ailesine de baş sağlığı diliyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz