Kaza olacak diye hop oturup hop kalkıyorlar

0
69

Ankara’nın yeni yerleşim yerlerine her geçen gün yeni yollar yapılmakta. Şehir trafiğinin rahatlaması için yapılan alternatif bu yollar vatandaşların en yoğun kullandıkları saatlerde hayat kurtarıcı kolaylıklar sağlıyor. Ancak bazı bölgelerde daha az taşıt geçtiği için trafik ışık veya işaretlerinin olmaması kazalara neden olmakta.

Batıkent ile Eryaman arasında geçtiğimiz senelerde hizmete açılan Batıkent Eryaman Yolu trafikten kurtulmak isteyen sürücülerin tercih noktalarından biri. Ancak bu yolun bulunduğu Veysel Karani Bulvarındaki kontrolsüz kavşak trafik kazalarına neden olmakta. Kavşakta herhangi bir trafik ışığının olmaması ve vatandaşların hızla yola çıkması nedeni ile günde en az üç trafik kazasının olduğu söyleniyor.

‘BURAYA TRAFİK İŞARETİ ŞART’

Kontrolsüz kavşağa ışık konulmasını isteyen vatandaşlar gerekli yerlere dilekçe verdiklerini ancak henüz trafik ışıklarının koyulmadığını iddia ediyorlar. İsmini vermek istemeyen bir vatandaş bu bölgede günde en az 3 trafik kazasının olduğunu iddia ediyor. A. K. (52) : “Yaklaşık 3 senedir burada ikamet etmekteyim. Yeni yapılan yol gerçekten çok güzel oldu. Ancak Ostim tarafından gelen ve hızla gelen sürücüler ile 2220. Cadde’den çıkan sürücüler arasında her an kaza yaşanacak diye hop oturup hop kalkıyoruz. Buraya trafik işareti şart. Yayalarda karşıdan karşıya özellikle sabah işe gidiş saatleri ile akşam işten dönüş saatleri arasında karşıdan karşıya bile geçemiyorlar. Buraya bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Akşam saatlerinde en az 3 kaza meydana geliyor burada” dedi.

Genellikle sitelerin bulunduğu Yeni Batı Mahallesi’nde yolun genişliği ve trafik ışıklarının olmaması bazı sürücülerin hız kurallarına uymamasına neden olmakta. Özellikle aşırı hızdan kaynaklı kontrolsüz kavşakta bir çok kazaların meydana geldiği mahalle sakinlerinin iddiaları arasında. Mahalleliler en kısa sürede bu kontrolsüz kavşağa trafik ışıklarının kurulmasını talep etmekte.

Trafik ışıklarının olmaması ve bazı sürücülerin hızla bulvardan geçmeleri sonucunda gürültü kirliliği de meydana gelmekte. Çevrede oturan bazı vatandaşlar akşam saatlerinde aşırı hızdan dolayı otomobil seslerinin kendilerini rahatsız ettiğini ifade etmekte. Ayrıca yolda kasis sayısının yetersiz olduğunu da iddia eden vatandaşlar en kısa sürede bu soruna bir çözüm bulunmasını istemekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz