Katil kadının tahliyesini halayla kutlama ayıbı!

287

Kocasını öldürdüğü için 15 yıl hapis cezasına çarptırılan kadın bir yıl cezaevinde kaldıktan sonra 50 bin lira kefaletle serbest bırakıldı. Yargıtay’ın kararından sonra mahkeme yeni bir değerlendirme yapacak.

Buraya kadar olağan bir yargılama süreci. Benim tuhafıma giden katil kadının serbest bırakılmasının yurdun çeşitli kentlerinde kadınlar tarafından düzenlenen toplantılarda halaylar çekilerek, çiftetelli, misket, kolbastı oynanarak, meşaleler yakılarak kutlanması.
++
KATİL“Kutlamalar” sırasında yapılan açıklamalarda da adalet duygusunun zerresini görmek mümkün değil. Örneğin Eskişehir’de katil kadının tahliyesini kutlayan kadınlar şöyle bir açıklama yapmış:
“Biz kadınlar çürümüş erkek düzene karşı mücadele etmeye, hayatlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Hayatımıza kastedenlere meydan okumaya devam edeceğiz. Öz savunmasını gerçekleştiren tüm tutsak kadınlar için Çilem’e gerçek beraat gelene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar karanlığı aydınlatacağız.”
Bu kadınlara cinayeti işleyenin erkek değil kadın olduğunu, cinayetten onun yargılandığını birileri söylese, tane tane anlatsa iyi olacak.
++
Yaşama hakkı kutsaldır. Onu savunmak kadın, erkek herkesin görevidir.
Cinayeti erkek işlerse sapık, manyak, psikopat, canavar demek, kadın işlediği zaman “öz savunma hakkını kullandı” gerekçesini ortaya atmak adalete de, vicdana da sığmaz.
Meydanlarda katil kadının tahliyesini oynayarak kutlayanlar, neredeyse kadınların erkekleri öldürmesine yasal güvence isteyecekler.
Olmaz böyle şey…
Ayıptır, günahtır…
++
Şiddete cinsiyetçi bir anlayışla bakılamaz, yaklaşılamaz.
Kimden gelirse gelsin şiddete karşı çıkmak gerekir.
Kadınların yapması gereken katil kadınları idol yapmak, kahramanlaştırmak, neredeyse rol model ilan edip tüm kadınlara örnek göstermek değil, şiddeti besleyen toplumsal yapı üzerinde kafa yormak, bireysel silahsızlanma için uğraşmaktır.
++
Bilmem anlatabildim mi?