Kasım’da elektrik ve doğalgaza zam yok

79

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “maliyet artışına rağmen” elektrik ve doğalgaz fiyatlarına eylül ayında zam yapılmayacağını söyledi.

ANKAR-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti’nin seçimden önce hiçbir partinin etik değerleriyle alakalı olumsuz bir duruş sergilemeyeceğini vurgulayarak, “Bu bizim önceden çok fazla benzetilen Güneş Motel gibi benzetmelerin siyaset tarihimizde yeri kalmamıştır” dedi. Bakan Yıldız, “maliyet artışına rağmen” elektrik ve doğalgaz fiyatlarına eylül ayında zam yapılmayacağını da söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Yıldız, geçici hükümeti kurma görevini alan Başbakan Davutoğlu’nun milletvekillerine sunduğu bakanlık teklifini değerlendirdi.  Anayasal zorunluluk olarak CHP ve MHP’den isimlere bakanlık teklifinin götürülmesi gerektiğini ifade eden Yıldız, şunları söyledi:
“MHP’de aynı teklife iki farklı reaksiyon gösterildi. Tanrıkulu kendi partisinden istifa etti, Türkeş ise teklifi kabul etti. Biz de herhangi bir kişiyi ayrıştırma devşirme fikri yok. AK Parti duruşunu hiç değiştirmedi. Biz Türkeş ya da teklif edilen herhangi bir kişinin AK Parti’ye geçmesi konuşmayız.  Bu ismi ihraç edecek kişi, MHP lideridir. Bu bizimle alakalı bir husus değildir. Güneş Motel gibi benzetmelerin yeri kalmamamıştır.”
Bakan Yıldız “maliyet artışına rağmen” elektrik ve doğalgaz fiyatlarına eylül ayında zam yapılmayacağını söyledi.
“Öncelikle bakanlık tekliflerini nasıl buldunuz? Tuğrul Türkeş’in bu teklifi kabul etmesi, Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun da partisindeki görevinden bu teklife tepki olarak istifa etmesine yorumlarınız neler?” şeklindeki bir soru üzerine Bakan Taner Yıldız şunları kaydetti:
“Başbakanımız böyle bir teklif hazırlarken birikimle, tecrübeler, Türkiye’de kamu adına yaptığı katkılar, gerek partisi ile alakalı son derece net partili oluşu ve aynı zamanda kendi dallarındaki birikimleri. Başbakanımızın hangi bakanlıklara hangi isimleri düşündüğü kendisinde. Ancak bununla alakalı çok birikimli çok tecrübeli isimler var. Bu bir koalisyon değil seçim hükümeti. Ancak Türkiye’de hiçbir hareket hiçbir hükümetin işlevleri hareketleri kesintiye uğramaz. Çark dönüyor. 7 Haziran seçimlerinden sonra milli irade tek başına iktidar vermedi. Burada aynı teklife iki ayrı reaksiyon gördük. Sayın Tanrıkulu partideki görevinden istifa etti ve kabul etmeyeceğini söyledi. Sayın Türkeş’te bunu kabul edeceğini söyledi. Biz milletvekillerinin buna sitem etmesini doğru bulmuyoruz. Bu bir zorunluluktur bir tercih değildir. Sayın başbakanımız anayasa gereği ben bunu milletvekillerine götürmüyorum diyemez. O yüzden bize değil anayasaya sitem etmeleri lazım. İtirazlar varsa bununla ilgili meclis açıldıktan sonra gerekli düzenlemeler yapılır. “
GÜNEŞ MOTEL GİBİ BENZETMELERİN SİYASET TARİHİMİZDE YERİ KALMADI
Bakan Yıldız, “Tuğrul Türkeş partisinin başlattığı işlemler var. Bundan sonraki siyasi hayatı tartışılan bir konu. AK Parti’nin kapılarının açılması gibi bir durum olur mu?” yönündeki bir soruya da şu yanıtı verdi:
“Bizde bir kişiyi ayrıştırma gibi bir fikirle yola çıkılmış değil. AK Parti duruşunu hiç değiştirmedi. Hatırlarsanız TBMM başkanlık seçimlerinde de son derece şeffaf, açık ve partilerin kendi içindeki tercihleri ile beraber devam etti. Biz sayın Tuğrul Türkeş’in veya başka bir ismin bırakın AK Parti’ye geçmesini böyle bir şey ne tartışılır ne konuşulur söz konusu değil. Ama bu Milliyetçi Hareket Partisi’nin kendi içindeki bir konudur. Parti disiplinine verilmesi ihraç edilmesi bizimle alakalı bir husus değildir. AK Parti seçimden önce hiçbir partinin etik değerleri ile alakalı olumsuz bir duruş sergilemez. Bu bizim önceden çok fazla benzetilen Güneş Motel gibi benzetmelerin siyaset tarihimizde yeri kalmamıştır.” (ANKA)