Karşıyaka Mezarlığı’nda tehlikeli görüntü

172

Karşıyaka Mezarlığı içinde en sık kullanılan yollardan olan 45’inci Cadde’de kaldırımlar yolun aşağısına kayıyor.

Karşıyaka Mezarlığı 45’inci Cadde hem mezarlığı ziyaret edenlerin, hem de mezarlığı yol olarak kullananların sıkça kullandığı bir yol. Bu yol dar ve keskin virajlardan oluşuyor. Yolun bir kenarında mezarlar diğer tarafında ise uçurum sayılabilecek bir yükselti var.

Yolun belirli noktalarında ise toprak kaymaları meydana gelmiş. Bu kaymaların şiddetli olduğu ise kaldırım taşlarının bile yerinden kaymasından anlaşılıyor. Toprağın kaydığı nokta bir virajın bitiş noktası. Dikkatsiz bir sürücünün rahatlıkla toprağın kaydığı bu noktayı yol zannedip kaza yapma olasılığı çok yüksek.

Karşıyaka’da yolun kenarından koparak aşağı doğru kayan kaldırım taşlarının kaydıkları noktada da mezarlar bulunuyor. Taşların bu mezarlara zarar verme olasılığı çok yüksek. Bir an evvel önlem alınmadığı takdirde kaldırım taşları kopup aşağı doğru kaymaya devam ederken sürücülerin de kaza tehlikesi yaşamalarına neden olacak.

 MEZARLARDA KAYIYOR

Aynı yolun karşı tarafında da mezarlar yer alıyor. Bu noktada kaldırımlar kopmuyor ancak daha üzücü bir görüntü çıkıyor karşımıza. Bir mezar tıpkı kaldırım taşlarının aşağı kaydığı gibi yola doğru kaymaya başlamış. Bahsettiğimiz mezarlığın mezar taşları yapılmamış bu nedenle toprak kaymalarına daha müsait bir durumda ancak diğer mezarlarında taşları olmasa onlarda kayacak mı? Bölgede bir toprak kayma problemi mi var? Kaldırım taşlarını söken bu oynamanın yolu da sökmeyeceğinin garantisi yok.

İnsanların manevi duygularla, kaybettikleri yakınlarını ziyaret etmek için geldikleri mezarlık onlara da mezar olmadan önce yolun düzeltilmesi gerek. Önlem alınmadığı takdirde yolun ve mezarların kaymayı sürdürmesi devam edecek.