Karasal yayına büyük kaynak heba edilecek

0
274

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Esat Çıplak, sayısal karasal yayıncılığa hazırlanan yönetmelik çerçevesinde geçilmesinin “Yanlış teknoloji transferi yanında kamu zararına sebep olacak, kullanıcının aleyhine sonuçlar doğuracağı gibi medya sektöründe de geri dönülemez yanlış bir yola girilmesine” sebep olacağını belirtti.
Çıplak yazılı açıklamasında karasal televizyon yayınlarının izlenme oranlarının Avrupa’da 2006-2013 yılları arasında yüzde 12 azaldığını ve bu azalmanın 2020’li yıllara doğru yüzde 25-30’a ulaşabileceğini bildirdi.  Çıplak, “Sonuç olarak geleneksel TV izleme biçimi inter-aktif TV’ye yönelmiş olup artık sayısal karasal TV yayınlarının hiçbir cazibesi kalmamıştır” iddiasında bulundu.
KARASAL TV YAYINLARI İZLENMİYOR
“Türkiye’de UHF karasal TV yayın alanlarının kentlerde yüzde 8-12,  kırsal alanda ise yüzde 3’ler civarında olduğu tahmin edilmektedir” diyen Çıplak, Türkiye’de genç nüfusun yüksek olmasının UHF TV yayınlarının izlenme oranlarının çok düşük olmasının başlıca sebebi olduğunun altını çizdi. Çıplak, bu kadar az orandaki karasal TV yayın izleyicisi için sayısal TV vericilerin kurulmasının Türkiye için büyük bir kaynağın heba edilmesi anlamına geldiğini ifade etti. Sayısal karasal TV yayınları sistemlerinin kurulması yerine mobil şebekeler üzerinden hücresel TV yönteminin seçilmesinin daha yararlı olacağını ekleyen Çıplak, “Mobil operatörler 800 MHz bandı da dâhil olmak üzere UHF gibi çok değerli bir band içinde toplam 300 MHz’lik ek spektruma sahip olabileceklerdir ki bu özellikle yüksek hızda mobil Internet ile video streaming’i konusunda ve kırsal alanda kısa sürede kablosuz sistemlerle genişbant hizmetlerinin götürülmesinde çok büyük imkânlar sağlayacaktır. Bu ise ülkemizde Telekom sektörüne yeni bir itici güç ve önemli ölçüde yeni istihdam olanakları sağlayacaktır” dedi.
Mobil şebekeler üzerinden hücresel TV yönteminin seçilmesiyle TV yayınlarına sadece standart alıcılar ile değil her türlü cihaz ile doğrudan ulaşma imkânı sağlanacağını söyleyen Çıplak, mobil şebekeler üzerinden hücresel TV yönteminin faydalarını şöyle açıkladı:
“Bu teknoloji ile boşalacak UHF bandının belirli bir kısmının mobil operatörlere uzun dönem için ücretsiz olarak tahsis edilmesi halinde buradan elde edilecek gelirler karşılığında mobil operatörler hücresel TV sistemini bedelsiz kurup işletebileceklerdir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz