Kararsızlar hayır cephesine kayıyor

0
268
- Reklam -

Memleketin yerleşik yönetim sisteminin değiştirilmesini öngören referandumla ilgili ilk tahminler ortaya koyulmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre evet oyları yüzde 52 ile yüzde 60 arasında. Buna karşılık hayır oyları, Gezici Araştırma Şirketi’ne göre yüzde 51,1, Mak Danışmanlık Şirketi’ne göre de yüzde 45-47 düzeyinde. Ancak her iki araştırma şirketinin vardığı ortak sonuç özellikle kararsızların hayır tercihine “yakın durdukları”. Başka deyişle, karasızlar veya görüş beyan etmeyenlerin çoğunluğu hayır tercihi yapacaklar. Gezici’ye göre bu durumda hayır oyları yüzde 53’ü geçebilir.

Cumhurbaşkanı tahminlerinde, anketlere dayalı sonuçtan çok, geçmişte AKP oylarının gelişimine ve kendine verilmiş oy oranlarından hareket ediyor. Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimindeki yüzde 52 oyun üzerine eklenecek özellikle MHP ve diğer partilerin oylarının hesaba katılıyor ve “referandumu yüzde 60 ile taçlandıralım” hedefini ortaya koyuyor. Şunu belirtelim, her seçimin ve referandum kendine özgü şartlar içinde yapılır. Oy oranlarının hep aynı kalacağı tahminleri yanıltıcı olabilir.
Erdoğan’ın açıklamalarına bakınca bunun ip uçları görülebilir. Erdoğan’a göre evet oyları artıyor ama son 20 gündeki “arazi ve saha” çalışmalarının daha da yoğunlaştırılması istiyor. Evet oyları yaratılacak diplomatik krizlerle, sert söylemlerle artırılabilir mi? Zor. Ekonomide de tüm vaatler bitti. Vatandaş somut elle tutulur iyileştirme istiyor ama yakın zamanda olmayacağını da biliyor.

- Reklam -

Hayır oyları artar mı? Artar. Bir yandan “yumuşak, pozitif, ötekileştirmeyen sözler kullanalım” deniliyor, değer yandan eski söylemler devam ediliyor. Cumhurbaşkan’ının son sözleri buna örnek:

“CHP’ye gönül vermiş olan vatandaşlarım da Kandil’dekilerle beraber olmayacaktır. Çünkü Kandil ne diyor? ‘Hayır’ diyor. CHP’ye gönül vermiş olan vatandaşlarım da eğer bu ülkeyi bölmek isteyen, bu ülkenin bayrağına saygı duymayan, bu ülkede vatanı parçalamak isteyenler hayır dediğine göre biz hayır diyemeyiz’ diyecekleri yaklaşımı görüyorum ve bunun da artarak devam edeceğine inanıyorum.”
Bu durumda hayır oyu kullanacak vatanına, milletine, bayrağına bağlı olanlar kimler? “Her hayırcı teröristtir, bölücüdür” mantığı ve yakıştırması hayırlara vesile olsun.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz